Jan Dohnal zachraňuje íránskou zmiji

29. duben 2019

Představíme vám Jana Dohnala z plzeňské zoo, jehož životní vášní je příroda, hlavně plazi. Kromě své práce v expozici Království jedu plzeňské zoo úspěšně dokončil několikaletý program na záchranu ohrožené zmije v Íránu.

Ve vzdáleném Íránu se teď o něco lépe žije kriticky ohrožené zmiji jménem Latifii, a to díky plzeňanovi Janu Dohnalovi. Ten pracuje jako ošetřovatel v expozici Království jedu  plzeňské zoologické a botanické zahrady a před pěti lety se k tomu pustil do záchrany ohrožené íránské zmije. Jak vzpomíná, jeho mise tehdy znamenala ve dvou lidech přesvědčovat Íránčany, hlavně pastevce, proč je třeba ohrožený druh zmije Latifii chránit. Dnes má projekt na sto dobrovolníků z řad Iránců. Náš příběh s Janem Dohnalem natočil Pavel Halla.

autor: Pavel Halla
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.