Jan Sojka: Noční běžec. Příběh rozpadu jednoho manželství

Zaposlouchejte se do vyprávění o muži, kterému se rozpadlo manželství a on svým dvěma malým synům neumí vysvělit, proč už nežije s jejich maminkou a neumí to pořádně vysvětlit ani sám sobě.

Účinkuje: Michal Štěrba
Napsal: Jan Sojka
Dramaturgie: Dominik Mačas
Režie: Vít Malota
Natočeno: v Českém rozhlase Plzeň 2021

Povídka vypráví o nočních útěcích před nespavostí a vzpomínkami. Táta dvou dětí musí běhat. Nohy, paže, plíce musí pracovat, musí cítit bolest ve stehnech a v lýtkách, potřebuje vyhnat pot na povrch svého těla, potřebuje vypnout mozek nebo ho aspoň utlumit...

Jan Sojka (1973) je plzeňský básník, prozaik a také středoškolský učitel. Vystudoval Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni obor bohemistika – historie. V roce 1994 spoluzaložil Antidivadlo, nonkonformní literárně dramatickou scénu, kde vystupoval jako herec a také se podílel na přípravě divadelních textů a skečí. Soubor aktivně působil do roku 2014.

Jan Sojka

Jan Sojka vydal několik básnických sbírek, na svém kontě má například novelu Podzimní lidé, Povídky o lovcích a venuších, román ze školního prostřední s názvem Učitel je ve třídě sám.

Povídka Noční běžec vyšla v knížce Rodina a jiné regály (Host 2020). Texty, které v najdeme, vznikly v první polovině roku 2020, tedy na začátku koronavirové pandemie. Koronavirus a vynucená karanténa se v jednotlivých příbězích objevují, ale ne nijak násilně a prvoplánově. Spíš jako něco, co dostalo lidi do situací, které dosud neznali, a začínají bilancovat a možná i přehodnocovat své dosavadní životní jistoty.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio