Jaromír John: Teta Lála. Příběh o krutostech války, nenaplněné lásce i velkém tajemství čte Ivan Trojan

Povídku Teta Lála najdeme v povídkovém souboru Večery na slamníku. Zřejmě nejznámější Johnova knížka, kde se autor osobitým stylem, s humorem, ironií a nadsázkou vypořádá s vlastní zkušeností z války, vyšla v roce 1920.

Čte: Ivan Trojan
Připravila: Dagmar Jaklová-Oravová
Napsal: Jaromír John
Režie: Vladimír Rusko

Spisovatel a novinář Jaromír John se narodil v roce 1882 v Klatovech jako Bohumil Markalous v rodině středoškolského profesora. Začas se ale rodina přestěhovala do východních Čech, odkud pocházeli oba rodiče. Středoškolské vzdělání získal Bohumil Markalous na reálném gymnáziu v Chrudimi. Po maturitě studoval přírodní vědy na univerzitě v Praze a v Innsbrucku, současně navštěvoval přednášky z filosofie, dějin umění a estetiky. Po skončení studia až do první světové války působil jako středoškolský profesor na obchodních školách v Praze a v Kolíně a na gymnáziu v Hradci Králové.

V roce 1915 narukoval na balkánskou frontu, zúčastnil se bojů v Srbsku, v albánských a černohorských horách. Rok po svém nástupu do armády onemocněl úplavicí a dočasně mu ochrnuly nohy. Po dlouhé léčbě zůstal v zázemí, působil například jako správní důstojník v nemocnicích v Broumově nebo v Pardubicích.

Z armády odešel Bohumil Markalous v roce 1919 a přesídlil do Brna, kde působil jako redaktor a výtvarný referent Lidových novin a zároveň vyučoval na brněnském reálném gymnáziu, později přednášel i na VUT. Roku 1924 založil v nakladatelství Orbis knižnici Ars jako sbírku vědeckých rozprav o umění a řídil ji do roku 1948. Působil jako dlouholetý šéfredaktor časopisu Pestrý týden (1928–1934) a jako redaktor v měsíčníku Bytová kultura. Dále pracoval v tiskovém odboru vlády. Roku 1931 založil v Praze Galerii Evropa. Od poloviny 40. let působil jako profesor estetiky na FF Univerzity Palackého v Olomouci. Estetiku učil i na brněnské JAMU. Autor povídkového cyklu Večery na slamníku nebo románu Moudrý Engelbert zemřel v roce 1952 na infarkt ve východočeské Jaroměři, pochovám je v rodinné hrobce v Pardubičkách.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio