Jaroslav Šimsa - hrdina odboje proti totalitní moci

13. květen 2007
Na křesťanské vlně Plzně

V uplynulém týdnu jsme si připomněli 62. výročí konce 2. světové války. Nacistický režim postavil před křesťany jednu základní otázku, která zůstává i po 70 letech aktuální: Do jaké míry se má věřící člověk angažovat v odporu proti zločinným praktikám totalitní zvůle?

Historie nás poučuje, že v samotném Německu křesťané Hitlera a jeho režim ve 30. letech naprosto spontánně podporovali. Našlo se však také dost takových, kteří záhy odhalili ďábelskou, protilidskou a zlou podstatu nacismu a postavili se proti němu i za cenu oběti vlastního života. Také u nás se po začátku nacistické okupace zapojili mnozí křesťané do odporu proti totalitní moci. Jedním z hrdinů odboje, který se bohužel nedožil pádu diktatury, byl Jaroslav Šimsa, sekretář akademické YMCA u nás. A právě Jaroslavu Šimsovi je věnována Křesťanská vlna z Plzně. Vypráví o něm jeho syn Jan se svou manželkou Milenou Šimsovou.

autor: Petr Vaďura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.