Josef Drda: Každý může mít svaly, ale ne každý může být úspěšný závodní kulturista

23. leden 2024

Mistr České republiky v kulturistice závodí v kategorii s otevřenou váhovou hmotností. Působí jako trenér a nutriční terapeut. A také dálkově studuje výživu dětí a dospělých na Karlově univerzitě.

Josefa Drda vzbuzuje respekt svojí postavou už od pohledu. Jak by měl vypadat ideální trénink, aby se mohl člověk pochlubit takovými svaly? „Trénink se samozřejmě drasticky liší. Některé principy jsou asi stejný, podle toho, co kdo preferuje nebo co mu zdravotní schránka dovolí. Jsou to silový tréninky, který nejsou až tak extrémně dlouhý jako kondiční sporty. A určitě se jedná o zvedání těžkých závaží, ale obecně je velice individuální, co je pro koho těžké.“

S posilováním začínal kolem 15 let. Zpočátku pro něj byly těžké i desetikilové činky, dnes dokáže zvednout váhu několikanásobně větší. „Tak třeba z těch známějších cviků, jako je tlak na prsa s jednoručkami (činky, pozn. redakce), dostanu nahoru v sérii ty sedmdesátky. Váha je ale jen pomůcka, nemění se rozsah opakování, ale to, co k tomu používám.“

Správné jídlo pro vyrýsované svaly

Mít vypracovanou postavu a svaly je snem nejen mnoha mužů, ale i žen. Může kulturistiku dělat úplně každý, nebo musí mít i nějakou genetickou výbavu? „Pokud se bavíme o tom, jak se o sebe starat jako kulturista, tedy správně se stravovat, nějak cvičit, starat se o své tělo a dosahovat nějakého rozvoje, tak to může každý. Ne každý ale může být úspěšný závodní kulturista, to je podobné jako v jiných sportech,“ míní Drda.

Velkou roli hraje stravování. „Tak vždycky to zní hrozně zajímavě, lidi si představují nějaký magický zásahy, ale v podstatě je to dieta jako u kohokoliv jiného. Jenom úplně v jiných v hodnotách, protože jsme samozřejmě větší a máme více svalů. A asi máme ve stravě víc bílkovin než ostatní sporty.“

Stravu si musí upravovat také podle toho, zda má před závody nebo jestli je v klidnějším období. Před závody je to samozřejmě náročnější a může se to podepsat i na psychice. „Hodně se to liší, protože každý to nese jinak. U těchto kategorií, kde opravdu máte málo tuku a musíte udržet aktivitu, tak můžete být hlavně v závěru nárazově emotivní. Organizmus reaguje tak trochu splašeně.“

Sportovcům v této době může hodně pomoci i rodina, Josef Drda nachází velké pochopení u své přítelkyně. „Já jsem třeba hrozně rád, když je přítelkyně doma. Když je člověk unavený, nemá tendenci tolik povídat. Ale vůbec mi nevadí, když povídá ona mně a nečeká, že se budu vyjadřovat zpátky.“

Problém jménem doping

Podobně jako v každém sportu i v kulturistice se lze setkat s dopingem. Možná se vzhledem k vyrýsovaným svalům závodníků o něm i více mluví. Drda míní, že doping u profesionálního sportu je, byl a bude. Větší problém ale vidí jinde. „Horší je, když se dostupnost informací zvyšuje a dostávají k tomu přístup i lidi, kteří by neměli. Často ty škody u těch, kteří s tím neumí pracovat, jsou podstatně větší. A smutný je, že se s tím může setkat kdokoli, kdo tu posilovnu navštíví a bude se o to zajímat.“

Nabízel mu někdo doping osobně? Jak funguje jako trenér a kterou soutěž by ještě chtěl vyhrát? Trénuje i sám sebe, nebo má svého osobního trenéra? Proč se říká, že jeho doménou jsou dolní končetiny? Nejen to si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.