Josef Svátek: První Čech v Americe. Detektivní příběh z počátku 17. století o zmizení mladého šlechtice
Před mnoha a mnoha lety zmizel kdesi ve světě mladší bratr kolínského rychtáře pana Jana Pachty z Rájova. Opustil prý Čechy a s lehkým srdcem a dobrodružnou myslí odebral se spolu s několika Španěly do Nového světa, aby tam snad získal pohádkové bohatství. A od té doby po něm není ani vidu ani slechu… Až najednou, po čtvrt století, přijde dopis z Amsterdamu.
Josef Svátek (1835-1897) vystudoval pražské reálné gymnázium v Ječné a poté České vysoké učení technické, ale celý život se živil jako spisovatel a novinář. Ve své době to byl oblíbený a čtený spisovatel. Psal hlavně historické romány, historie pro něj byla ale především pozadím pro splétání napínavých dějů a zápletek. Chtěl psát atraktivní příběhy, které budou čtenáře bavit, s historickou věrohodností si moc hlavu nelámal. Jeho nejznámějším dílem jsou čtyřdílné Paměti kata Mydláře, které líčí životní příběhy dvou katů, kata Mydláře a jeho syna, v Praze na přelomu 16. a 17. století. Věnoval se historii zednářství, studiu magie a české mytologie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.