Kam s ním? I tak by mohla znít otázka lidí, kteří teď likvidují vánoční stromek

Odložené vánoční stromky
Odložené vánoční stromky

Máme za sebou svátek Tří králů. Právě po šestém lednu se většina domácností zbavuje vánočních stromečků. V té době začíná největší nápor pro společnosti, které stromky ve městech a vesnicích svážejí.

V Plzni tuto službu zajišťuje společnost Čistá Plzeň, která objíždí se speciálním vozem s lisem sběrná místa. Odstrojené stromky by lidé měli odkládat ke kontejnerům na tříděný odpad. To se ale často neděje a stromky se občas doslova povalují u klasických černých popelnic.

„Stromečky by měli být u nádob na separovaný odpad, tedy u těch klasických nádob na sklo, papír a plast. To je omezený počet nádob, který máme pod kontrolou, protože je svážíme většinou třikrát týdně. Víme, kde se nám odpad hromadí více a kde méně, a jsme schopni nádoby svážet. Když se dávají k nádobám na směsný komunální odpad, je tam problém, že někde je svážíme jednou za 14 dní,“ řekl technický náměstek ředitele Čisté Plzně Jan Šneberk.

Vánoční stromky v Plzni začíná společnost svážet hned po druhém svátku vánočním, kdy už se u popelnic objevují první odstrojené stromečky.

Na svoz se používají tři druhy vozidel

„Nejprve jezdí malé vozidlo, které sváží černé skládky a bere i jednotlivé stromečky, protože jich zatím není mnoho. Největší nápor zvládá klasický kuka vůz s lisem, protože je to nejefektivnější. To je hned po Třech králích, kdy většina lidí stromeček odstrojí a potom po následujícím víkendu, kdy řada rodin s dětmi si stromek ze sentimentu ještě ponechává,“ upřesnil Jan Šneberk. Poslední etapa svozu stromků nastupuje na začátku února, kdy společnost Čistá Plzeň ke svozu používá vozidla s kontejnery.

Vzhledem k tomu, že vánoční stromky jsou v době svážení už oschlé a navíc na sobě většinou mají háčky, zbytky různých ozdob a podobně, není možné je odvézt do zoologické zahrady ke krmení zvířat. Po slisování se odváží rovnou k odběrateli, který je dále zpracovává a následně používá jako palivo.