Karel Gott: Ptačí nářečí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky

Byl to jeden z nejtalentovanějších českých textařů. Jmenoval se Jiří Štaidl a než ho začaly živit texty, vystřídal lecjaká zaměstnání, byl pomocným dělníkem, zaměstnancem pošty nebo kulisákem.

Obdivovatel krásných žen a rychlé jízdy, ale hlavně jeden z nejznámějších českých textařů a vyhlášených bohémů – to byl Jiří Štaidl. Zahynul ve věku třiceti let, když při dopravní nehodě u Říčan vypadl ze svého Renaultu. Osudnou se mu stala jeho láska k rychlé jízdě společně s alkoholem. Nechal po sobě dvě stovky vynikajících písňových textů, které dodnes patří k ozdobě české populární hudby. A často si v nich všímal ptáků. Mezi našimi opeřenými pěvci je mnoho mistrů s podmanivým hlasem, hudebníci si však obvykle nejvíc cení kosů, kteří předvádějí stále nové libozvučné melodie. Ačkoli posloucháte stále stejného kosa, každým jarem přijde s novou písničkou. Kosi také dovedou napodobit zpěv desítek druhů ptáků a Jiří Štaidl kosa zasadil do svého textu Ptačí nářečí.

Jiří Štaidl psal texty deset let a „ptačí" téma v názvu se v jeho textech vyskytuje ve více písních, například Proč ptáci zpívají, Čápi už nemaj stání, Oči barvy holubí, Žaluju ptákům, Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš?, Konec ptačích árií a už zmíněné Ptačí nářečí, které nazpíval Karel Gott.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?