Karel Matěj Čapek-Chod: Na Valech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čtení (ilustr. obr.)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V Povídkovém čtení na víkend si tentokrát připomeneme spisovatele Karla Matěje Čapka-Choda, od jehož narození uplynulo v pátek 21. února rovných 160 let.

Budoucí prozaik, dramatik a novinář se narodil v roce 1860 v Domažlicích jako Matěj Čapek. Další křestní jméno Karel začal prý používat poté, co mu jistý redaktor naznačil, že Matěj Čapek jako autor povídky nezní příliš „literárně“.

Odkud se vzal přídomek Chod, je u rodáka z Domažlic jasné. Hodil se jako poznávací znamení o to víc, když se Matěj Čapek coby novinář sešel v redakci Národních listů s bratry Čapkovými. Z díla Karla Matěje Čapka-Choda jsme pro vás vybrali jednu z jeho prvních povídek s názvem Na Valech.

Příběh o lásce urostlého krejčího Josefa, invalidy z prusko-rakouské války, k mladé Pepičce připravila Jiřina Tejkalová, načetli Jaroslav Plesl a Ivan Řezáč.

Příjemný poslech.

autoři: Jiřina Tejkalová , Alena Zemančíková , Lukáš Hlavica | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...