Karlovy Vary se chystají na oslavy Dnů světového dědictví UNESCO
Karlovy Vary se připravují na oslavy Dnů světového dědictví UNESCO, které každoročně nabízejí pestrou škálu kulturních akcí, včetně komentovaných prohlídek, koncertů a výstav. V rozhovoru s Janem Charvátem, manažerem světového dědictví UNESCO z kanceláře architektury města Karlovy Vary, se dozvídáme, jak prestižní status ovlivnil město a co přináší letošní oslavy.
Letošní ročník oslav bude obzvlášť výjimečný, protože si Karlovy Vary připomínají 300. výročí narození doktora Davida Bechera, jednoho z nejvýznamnějších rodáků města, který měl zásadní vliv na rozvoj lázeňství. K této příležitosti budou připraveny speciální akce a programy zaměřené na jeho odkaz.
Komentované prohlídky, výstavy, koncerty
Program nabídne komentované prohlídky významných památek, včetně Vřídelní kolonády nebo Císařských lázní, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout historické prostory a dozvědět se o jejich obnově. Becherova vila přivítá hosty interaktivní výstavou o historii lázeňství a architektury.
Návštěvníci se také mohou těšit na ukázky sklářského řemesla v karlovarském Moseru, kde si budou moci prohlédnout práci mistrů sklářů a jejich tradiční techniky. Slavnostní program zahrnuje také prohlídku Vojenské lázeňské léčebny, která bude vůbec poprvé zpřístupněna veřejnosti.
Prestiž i zodpovědnost za ochranu památek
Jan Charvát, manažer světového dědictví UNESCO v Karlových Varech, vysvětluje, že zapsání města na seznam UNESCO zvýšilo jeho prestiž, ale i potřebu důslednější ochrany památek. Péče o historické objekty a spolupráce s památkáři se tak staly neodmyslitelnou součástí městské správy.
Společně s Mariánskými a Františkovými Lázněmi tvoří Karlovy Vary lázeňský trojúhelník. Oslavy Dnů světového dědictví UNESCO se uskuteční od 9. do 15. dubna. Pro více informací o programu navštivte webové stránky, kde je kompletní program ke stažení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.