Kašperské Hory organizují česko-ukrajinský příměstský tábor

30. červenec 2023 10:01, aktualizováno

Poznat se víc a mimo školu. I to je cílem česko-ukrajinských příměstských táborů. Jeden takový se koná i v Kašperských Horách.

V průběhu roku se potkávají ve škole. Mluví spolu o přestávkách a možná si hrají i po vyučování. Teď o prázdninách se ale mohou české a ukrajinské děti přece jen poznat o něco více. Ideálně na táborech. Všechny aktivity jsou tam volnější než ve třídě, ale přitom společné. Česko-ukrajinské příměstské tábory dotačně podpořilo ministerstvo vnitra. Podmínkou bylo, aby na nich byl stejný počet českých i ukrajinských dětí. Podařilo se to třeba v Kašperských Horách, kde město organizuje hned tři turnusy takového příměstského tábora.

Tábor navštěvují děti od šesti do třinácti let věku. Díky tomu, že je zde padesát procent českých a padesát procent ukrajinských dětí, je tábor pro účastníky plně hrazený, a to včetně stravy. „Maminky si stěžovaly na to, že během školního roku nejsou vztahy mezi dětmi úplně nejlepší. Ty ukrajinské se od českých izolovaly. Tak jsme si řekli, že poskytneme další možnost pro jejich začlenění,“ uvádí vedoucí tábora Veronika Dražková.

Některé starší děti fungují v rámci tábora i jako překladatelé pro ty menší. Aktivně se zapojily a pomáhají. „Musím říct, že jsem nadšená z toho, jak nám to tady funguje. Děti spolu vycházejí, hrají si spolu… Myslím, že tábor rozhodně plní svůj účel,“ říká Veronika Dražková.

autoři: Jitka Englová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio