Když jsem slyšel slovo šampon, myslel jsem, že se pozvracím, říká o vyhoření kadeřník Tomáš Arsov
Tomáš Arsov je špička ve svém oboru. Intenzivně na sobě pracoval, a to si vybralo svoji daň. „Problém mi dělalo i ležet. Vadilo mi, když na mě někdo mluvil.“ I přes vyhoření má stále spoustu plánů.
Vyhlášený kadeřník Tomáš Arsov provozuje dva salony, má vlastní značku vlasové kosmetiky a začal vzdělávat druhé. Vídat jste ho mohli také na televizních obrazovkách v pořadu Vysněná krása. Objednat se k němu už je však nemožné. „Bohužel nemůžu pracovat 12 hodin denně. Ale abych nevypadl z oboru, tak jsem si pár klientek nechal.“
Má 25 kadeřníků, které koučuje. „Ti obslouží mnohem víc lidí,“ dodává naději potencionálním klientkám a klientům. „Mají svůj styl a směr, ale jsme na jedné vlně – v první řadě jde o zdraví vlasů a pokožky a aby si klienti uměli účes upravit i doma. Nechci, aby zaměstnanci byli mojí kopií, ale musíme si sednout v tom směřování a charakteru.“ Nároky má vysoké. „Ano, jde o charakter, ten se moc nemění. Stříhat se dá naučit. A musí chodit do práce s radostí, musí je to opravdu bavit.“
Už jako dítě měl kadeřnictví rád, i když představy o povolání se spíš ubíraly směrem k profesím jako učitel nebo doktor. „Chodil jsem tam s mamkou, líbilo se mi, jak míchají barvy a jak to tam čpělo. Hlavně trvalá,“ usmívá se.
Pracovní nasazení si vybralo daň
Jako první kadeřník ve svých pouhých 35 letech má svoji značku vlasové kosmetiky. Přiznává, že je workholik a tím, že je to koníček, nedokáže úplně rozlišit, na kolik je to práce a na kolik zábava. Vražedné nasazení se mu vymstilo – vyhořel. „Když jsem se loni vracel ze schůzky a zavřel dveře, najednou jsem omdlel. Lidi z oboru mě ale varovali už několik let.“
„Problém mi dělalo i ležet. Měl jsem pocit, že se se mnou všechno točí, vadilo mi, když na mě někdo mluvil, měl jsem strach z kohokoli, kdo se ke mně přiblížil. Do té doby jsem s ničím takovým nikdy neměl problém. Vůbec jsem si neuměl představit, že bych se zase vrátil na svou předchozí úroveň a bylo mi to jedno. Jsou to hrozný stavy. Když jsem slyšel slovo šampon nebo co udělat s vlasama, myslel jsem, že se pozvracím. Navíc ze začátku jsem to bral i jako zklamání, že zklamu lidi, zaměstnance, všechny.“
Spousta plánů
Odborníci mu doporučovali dvouletou pauzu. Vydržel půl roku a zase začal pracovat. „Začalo mi být dobře, cítil jsem zase sílu. Ale občas se mi ty ataky vrací, takže to musím hlídat. Už ty signály poznám. Práce na sobě je ta nejtěžší.“
Kromě toho, že zaměstnává několik desítek lidí, začal učit. „Buduji online vzdělávací akademii, která půjde do několika zemí. A myslím, že ten můj kariérní vrchol teprve přijde,“ věří Tomáš Arsov.
Jak vysvětluje ženám, které chtějí účes nevhodný pro svůj typ vlasů? Stará se o vlasy své rodiny? Zkazil někomu účes? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka