Kenny Rogers: Gambler

Country neměla vždy na růžích ustláno, teď je ale situace jiná.

Country vznikala v nejzapadlejších místech Spojených států, odkud se obyvatelé, pokud napadlo víc sněhu nemohli dostat do civilizace někdy celé měsíce. Ono k tomu, i když v poněkud mírnější podobě docházelo i u nás na Šumavě nebo v Krkonoších. Jaká zábava se v takové situaci nabízela? Vyprávěly se historky, často strašidelné a morbidní. A byla zde muzika. Hrálo se a zpívalo. Když vysvitlo slunce, šlo se do práce. Proto se tato hudba dostávala do světa jen zvolna a když, tak byla označována za muziku těch buranů. Je pravda, že často se jednalo o písničky značně sentimentální, ale mnohdy též svižné a strhující.

V první polovině 20. století se country muzika etablovala jako součást moderní hudby. Hrála se nejen na venkově, ale i ve městech a hodně jí pomohl film. A také rádio. Výrok Hanka Williamse - Člověk se musí načuchat hodně hnoje, aby zpíval jako honák ze zapadákova - už neplatilo. V padesátých a hlavně v šedesátých letech se z Nashvillu stalo hlavní město country. Našli bychom zde desítky studií, lisoven desek, agentur, nakladatelství a hlavně spousty hudebníků. A to byl ten pravý boom. Z buranské muziky se stal průmysl vydělávající miliony. Jedním z nejoblíbenějších interpretů moderní country je Kenny Rogers.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...