Kolben s Daňkem stojí za zrodem ČKD, společně ale nikdy nepodnikali a pravděpodobně se ani nesetkali
Kolben s Daňkem se nemohli zároveň ucházet o ruku vnadné uhlobaronovy dcery, jak líčí Jára Cimrman.
Starší z obou pánů, Čeněk Daněk, se narodil v roce 1827. Začínal jako výrobce strojního zařízení pro cukrovary. Byl konstruktérem a autorem mnoha patentů. Po jeho smrti se firma rozrostla v obří průmyslový podnik, který produkoval široký sortiment těžkého strojírenství.
Mladší z dvojice, Emil Kolben, se narodil 1. listopadu 1862. Zkušenosti získával v USA, kde spolupracoval se slavnými vynálezci Edisonem i Teslou. Po návratu do Prahy založil v městysi Vysočanech u Prahy firmu na výrobu strojů a zařízení pro velké parní a vodní elektrárny. Z původně malé dílny se stala světoznámá firma zvaná „vysočanský zázrak“.
Ve 20. letech minulého století Daňkovka a Kolbenka a další továrny vyráběly v podstatě totéž a čile si konkurovaly. A tak se akcionáři shodli na sloučení několika firem a v roce 1927 tak vznikla Českomoravská Kolben-Daněk, zkráceně ČKD, mohutný podnik se 14 000 zaměstnanci.
Kolben s Daňkem na dlouhá desetiletí stanuli bok po boku v názvu významných strojíren, ačkoli oba muže dělilo pětatřicet let, společně nikdy nepodnikali a pravděpodobně se osobně ani nesetkali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?