Kosmický let dosud absolvovalo celkem 608 lidí. Nejvíc astronautů pocházelo z USA

18. únor 2024

Za kosmický prostor se podle mezinárodních úmluv považuje vše, co je výše než 100 kilometrů nad povrchem Země. Jako kosmický let se uznává buď nejméně jeden oblet Země, nebo let kosmickým prostorem trvající minimálně 90 minut.

Podle těchto kritérií dodnes absolvovalo kosmický let celkem 608 osob. Největší podíl zaujímají astronauti Spojených států amerických, kterých dosud bylo 362.

Na druhém místě jsou v součtu kosmonauti ze Sovětského svazu a Ruska. „Dokonce jedna posádka byla na mezinárodní kosmické stanici v době, kdy se ze Sovětského svazu stala Ruská federace. To musí být asi docela zvláštní odletět z nějakého státu a přistát v jiném,“ komentuje jihočeská astronomka Jana Tichá. Třetí kosmickou velmocí je Čína s dvacítkou astronautů.

V současné chvíli je podle Jany Tiché ve vesmíru minimálně deset lidí. „A to jak na Mezinárodní vesmírné stanici, tak na čínské Vesmírné stanici Tchien-kung,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.