Krátké přivítání ve vesmíru: kapesní průvodce
Trojice amerických astrofyziků nabízí v osmi kapitolách stručnou exkurzi po nekonečném prostoru, o kterém už toho víme poměrně hodně, ale zároveň pořád ještě málo.
Vesmír je obrovský. Opravdu hrozně moc. Tak moc, že si to ani neumíte představit. I astrofyzici mají problém se s vesmírem srovnat, ale dělají, co můžou. Tři z nich – dva profesoři z univerzity v americkém Princetonu Michael Strauss a Richard Gott a s nimi Neil deGrasse Tyson, ředitel Haydenova planetária v New Yorku – se dokonce pokusili vytvořit jakéhosi „kapesního průvodce“, který vám umožní se ve vesmírném oceánu vyznat. A když ne úplně, tak aspoň trošku. Jak se to povedlo můžete posoudit z českého překladu jejich „Krátkého přivítání ve vesmíru“, vydaného letos nakladatelstvím Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy – MatfyzPress.
Pro začátek se budete muset smířit s faktem, že na vesmír není žádné číslo dost velké. Jakmile se prokoušete extrémy nepředstavitelných vzdáleností, hustot, teplot a časových škál, kde vás možná rozruší třeba představa sta milionů slonů, nacpaných v tubě na jelení lůj (což je přibližná hustota neutronové hvězdy), najdete trochu uklidnění ve smutném příběhu Pluta, který byl, ale už není planetou. Pak se dozvíte spoustu zajímavého o životě a skonu hvězd, zúčastníte se pátrání po obyvatelných zónách u těchto vzdálených sluncí a prolétnete naší Galaxií až k jejímu jádru, kde se skrývá neviditelný kosmický otesánek – obří černá díra. Seznámíte se s historií Velkého třesku a objevem rozpínajícího se kosmu a dočkáte se i pozoruhodných úvah o počtu vesmírů, nekonečném zacykleném multiverzu a také o budoucnosti našeho vlastního lidského rodu.
Je to astrofyzik Richard Gott, kdo podle takzvaného Koperníkova principu v závěrečné kapitole „Krátkého přivítání“ přisuzuje lidstvu ještě nejméně 5100, ale maximálně 7 milionů a 800 tisíc let trvání; a to s pětadevadesátiprocentní jistotou. Je to moc, nebo je to málo? Na přečtení kapesního průvodce vám to bohatě stačí. Víc se tím číslem nemusíte znepokojovat. Rozhodně leží dost daleko za naším společným horizontem událostí.
O knihu „Krátké přivítání ve vesmíru: kapesní průvodce“ z produkce nakladatelství MatfyzPress s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte až do neděle 29. září.
Neil deGrasse Tyson, Michael A. Strauss, J. Richard Gott: Krátké přivítání ve vesmíru: kapesní průvodce. Praha: MatfyzPress, 2024. ISBN 978-80-7378-498-0.
Související
-
Běžel čas v mladém vesmíru mnohem pomaleji než teď?
Pokroky ve fyzice a také astronomii inspirovaly mnohé spisovatele žánru science-fiction. Dilatace času, čili „změna jeho plynutí“, byla jedním z jejich častých námětů…
-
Trojice satelitů LISA, lovec gravitačních vln s českou účastí - a strašák jménem Alzheimer
LISA na lovu gravitačních vln, 2. část: Český příspěvek (4:35) – Procházka březnovou oblohou (17:39) – Nezapomínejme na Alzheimera, 1. část: Není cesty zpátky (24:10)
-
Fantastické cesty: hledání života mimo naši planetu a monumentální stavby z tureckého Göbekli Tepe
Antologie Life Beyond Us: Život mimo nás (4:36) – Příběhy hvězd: Arktur, Strážce Medvěda a Supermanova rodná hvězda (18:53) – Tajemné Göbekli Tepe, 1. část (23:44)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.