Lesk zašlému nádobí, které umýváte v myčce, vrátí pouhá kulička alobalu

30. květen 2023

Nádobí, které denně umýváte v myčce, ztratilo svůj lesk? Vrátí mu ho kulička alobalu! Může za to oxidační proces, který vzniká při chemické reakci s tabletou do myčky. Podpoří to i vysoká teplota vody. Výsledkem je zářivý lesk příborů a odstranění nevábných šmouh.

Pozor, aby nedošlo k poškrábání příborů – vložte alobalovou kuličku do koše na příbory. Překvapí vás dokonale umyté nádobí, které bude vypadat jako nové.

Pokud nepoužíváte v domácnosti myčku, nevadí. Do lavoru nalijte horkou vodu, přidejte kousek hliníkové fólie a po dvou lžících kuchyňskou sůl a jedlou sodu. Následně ponořte do roztoku špinavé či matné příbory ideálně tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. A nechte je alespoň čtvrt hodiny ponořené.

Alobal je i pomocníkem při čištění stříbrných šperků. Na dno misky vložíte alobal a šperky, vše zalijete horkou vodou a přidáte lžíci jedlé sody nebo kypřicího prášku. Malinko to zašumí a šperk nebo stříbrné příbory budou do deseti minut zářivě lesklé.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.