Letošní Plzeňské ikony jsou z řad novátorů a průkopníků

17. srpen 2012

Plzeňský nakladatel, vědci z Lékařské fakulty UK v Plzni, výrobci českého outdoorového oblečení, vedoucí Záchranné stanice živočichů, ale i generální ředitel Škoda Transportation či zakladatel umělecké školy Zámeček se stali Plzeňskými ikonami roku 2012.


Plzeňské ikony se volí v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.Třetí ročník projektu byl zaměřený na inovátory a průkopníky z podnikatelské i nekomerční oblasti, hledal osobnosti, které úspěšně a čestně podnikají, přichází s novými nápady a inspirují tak lidi kolem sebe. Veřejnost nominovala přes pět desítek osob, z nichž zvolila porota, složená především z loňských ikon, třináct jmen reprezentujících pozitivní vzory v oblasti podnikání a inovátorských počinů.

Ikonou se stali akademický malíř Josef Mištera, který v Plzni vybudoval a vede Ústav umění a designu, rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová, architekt Jan Soukup, ředitel plzeňského nakladatelství Jiří Fraus, generální ředitel Škoda Transportation Josef Bernard, vedoucí Záchranné stanice živočichů Karel Makoň, Martin a Jana Fojtíčkovi, zakladatelé neziskové organizace Ledovec podporující lidi s duševním nebo mentálním handicapem. Mezi ikony se zařadili také vědci Mojmír Petráň a in memoriam Milan Hadravský, kteří patentovali konfokální mikroskop. Ocenění získali také Stanislav Krpejš a Hana Zachariášová, zakladatelé firmy Hannah zaměřené na sportovní a outdoorové aktivity a akademický malíř a restaurátor Jaroslav Šindelář, který založil, vlastní a vede uměleckou školu Zámeček.

Nové ikony nyní čeká jednodenní focení objektivem známého českého fotografa Herberta Slavíka. Představí svoji práci ve svém přirozeném prostředí. Velkoformátové snímky budou stejně jako v loňských letech vystaveny v Mlýnské strouze, aby upozornily Plzeňany na to, jak zajímaví a inspirativní lidé kolem nich žijí. Vernisáž proběhne 26. září.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio