Lidé ze záchranných stanic v těchto dnech kroužkují čapí mláďata

3. červen 2024 17:30

Nositelé štěstí, dětí nebo peněz – tak bývají označováni čápi. Zvláště chránění ptáci, kteří po příletu z teplých krajin hnízdí na sloupech nebo komínech. A právě tam jejich mláďata v těchto dnech kontrolují a kroužkují lidé ze záchranných stanic. Jak takové kroužkování čápat vypadá?

Pohled z dronu

Tři až čtyři mláďata mají v průměru páry čápů hnízdících v Plzeňském kraji. Víme to i díky tomu, že je lidé ze záchranných stanic pravidelně kontrolují. Každého čápa okroužkují a zaevidují do mezinárodního monitorovacího systému. Aktuálně se zaměřují právě na čapí mláďata, která se narodila před několika týdny. Kroužkování probíhá i třeba na Domažlicku, Tachovsku nebo na Šumavě.

Kroužkovací jednotka. Zleva: Miloš Paisker, Jana Matoušková a Karel Makoň

„Kroužky se čápům nasazují na patu, aby se pak daly odečíst dalekohledem. Ptákům kroužky nijak nevadí a slouží jako takový jejich občanský průkaz,“ říká Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Pracovníkům záchranné stanice značně pomáhají dobrovolníci, kteří hnízda objíždějí a monitorují jejich obsazenost a následně stanici informují. „Je pro nás důležité mít síť zpravodajů, protože se staráme o velkou část území. Hodně nám ulehčí, když někdo už předem zjistí, kde se hnízda nacházejí a kolik je v nich mláďat.“

autoři: Anna Matuštíková , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio