Lukáš Pollert: Výroky mám pořád stejný, jen jsou díky sociálním sítím víc vidět
Lukáš Pollert vybojoval v Barceloně 1992 olympijské zlato v kanoistice, o čtyři roky později přidal v Atlantě také stříbro. Známý je i díky svým výrokům na sociálních sítích. Je ale především lékař.
Na své sportovní úspěchy před 30 lety vůbec nevzpomíná. „Je to jenom chvilkový moment ve sportu. Kdybych to jel druhý den, tak by se to třeba nepovedlo. Ale samozřejmě, že jsem to slavil. Já mám radost, když někomu něco jde, ale je mi jedno, odkud ten sportovec nebo tým je.“
Taktika díky lenosti
Tvrdí o sobě, že je líný, a to se nezměnilo. „Když bylo třeba překonat překážku, tak já ji radši podlez. Takže jsem hledal cestu vodou, abych se co nejmíň namáhal. Vždycky jsem hledal taktiku, aby za co nejmíň námahy byl co nejlepší výsledek.“
Má šest dětí, u závodění zůstal jen jeho syn Jan. „Občas mě láká se jít podívat na synovy závody, tak tam jezdím. Ale abych já si sednul do lodě, to už ne.“
Lukáš Pollert se vypracoval na kardioanesteziologa, což považuje za vrchol anestezie. Studovat medicínu a u toho vrcholově sportovat se mu ale nedařilo podle jeho představ. „Oboje jsem trochu šidil. Jezdil jsem tak dvě hodiny denně, ostatní tomu dávali víc. Ale na vejšce se šlo na přednášky, a pak do hospody. Tak já šel jezdit, a až pak do hospody. Takže jsem stíhal všechno.“
Po medicíně šel na internu, ale víc ho zajímaly život ohrožující komplikace, tak přešel na urgentní příjem. „Pak jsem si ještě doplnil vzdělání v anesteziologii, udělal atest a další zkoušky, a nakonec jsem se dostal na kardiochirurgii.“ Potvrzuje, že mezi nejnáročnější situace patří prasklá aorta. „V tomto případě opravdu hodně pacientů zemře ještě před operací.“
Svéráz na sociálních sítích
Lukáš Pollert vynikl i svými výroky na sociálních sítích. „Já se vždycky vyjadřoval stejně. Příspěvky dávám ad hoc, když mě zrovna něco napadne. A díky sítím se moje reakce rozšířily a najednou se vyjadřují všichni ke všemu. Já v tom ale zdaleka tak dobrej nejsem, na to jsou tu jiní.“
Nicméně nelze popřít, že reakce vzbuzuje. O ženách třeba řekl, že se kvůli svým vlastnostem nemůžou mužům nikdy vyrovnat a že feminismus pak vzniká z frustrace žen, které nedostatečně chápou ženské schopnosti a chtějí dosáhnout mužských cílů. „Ale to bývají nedorozumění. Já taky psal, že muž ženám nesahá ani po kotníky,“ upřesňuje svůj výrok. „Společnost dává ženám příležitost a uplatnění v pracovních oblastech, kde se prostě uplatnit nemůžou. Je to někdy rigidní dát ženy na roveň mužům.“ Na základě tohoto výroku mu zrušili profil. „Ano, můžeme se dočkat doby, kdy budou naše názory zase umlčovány, ale tak tohle byl jen Facebook.“
Co s ním dělá čtení nenávistných komentářů? Proč prodal olympijskou medaili a co mu díky tomu prozradila Dana Zátopková? Plánoval takhle velkou rodinu a jak vypadají jejich dovolené? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.