Martha a Tena Elefteriadu: Od zítřka máme dovolenou

Příjemné hlasy plné citu a chytlavé písničky - to jsou poznávací znamení nahrávek Marthy a Teny Elefteriadu. Dvojhlasně zpívají jako jedna žena, Martha první a Tena druhý hlas. Sedm let, do roku 1976, patřily k nejoblíbenějším zpěvačkám u nás.

Když se v roce 1946 situace v Řecku vyhrotila do občanské války, odešlo ze své rodné země mnoho rodin. A tak se do tehdejšího Československa dostaly i sestry Martha a Tena Elefteriadu. V roce 1950 se zde jejich rodina usadila jako řečtí emigranti. Maminka ale brzy zemřela, a tak děti vyrůstaly v dětském domově pro řecké děti v Ivančicích. Dvě děvčátka, Martha a Tena, tady zapustila kořeny. Jako vynikající zpěvačky se ukázaly už koncem 60.let. Zkusily totiž soutěž Hledáme nové talenty. Všimnul si jich kytarista Aleš Sigmund a byl z toho začátek jejich pěvecké kariéry. S ním prošly kus života, vydaly hodně desek, účinkovaly ve světě.

Martha a Tena Elefteriadu byla tehdy mimořádná dvojice na naší i evropské populární scéně. Žhavá řecká krása a krásné hlasy. Narodily se v tehdejší Jugoslávii. Řekyně jsou ale napůl, jejich maminka byla Makedonka a tatínek byl Řek, a k řecké kultuře mají také obě nejblíž. Martha a Tena Elefteriadu se staly hvězdami 70. let naší populární hudby. Jejich nahrávky zní dodnes svěžím dojmem, jejich podání totiž nikdy nechyběly umělecké ambice, muzikantská energie, silný emotivní náboj a profesionální pěvecký výkon. Originální a příjemná barva jejich dvojhlasu byla v naší populární hudbě vzácností. Dnes se věnují česko-řeckým projektům, chtějí, aby si obě kultury byly blíž.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?