Mezinárodní festival DIVADLO je opět ve znamení výjimečných českých i zahraničních inscenací

12. září 2023 10:29, aktualizováno

Festival nabídne od 13. do 20. září celkem čtyřicet představení a doprovodných akcí souborů z Polska, Slovenska, Litvy, Itálie, Ukrajiny a České republiky. Hlavní program doplní také open-air představení zdarma.

Návštěvníci uvidí zahraniční inscenaci Dmitrije Krymova, jednoho z nejoriginálnějších ruských režisérů, který Rusko po rozpoutání války na Ukrajině na protest opustil. S výjimečnou inscenací Fragment přijede litevské divadlo Klaipėdos Dramos Teatras z Klaipėdy.

Dále festival uvede inscenaci předního polského režiséra Jana Klaty, který byl mnohokrát oceněn za originální a progresivní interpretace divadelní klasiky. Gdaňské divadlo Teatr Wybrzeże přiveze interpretaci antického dramatu Trójanky o válce, osudu žen a barbarství vítězů.

Dvě polské scény, krakovský soubor Teatr Łaźnia Nowa a Nowy Teatr z Varšavy, přijedou s inscenací Návrat do Remeše režisérky Katarzyny Kalwat. Inscenace vychází ze slavné knihy francouzského sociologa Didiera Eribona. „Vypráví příběh samotného autora, který se kdysi z dělnického prostředí Remeše odstěhoval do Paříže, prošel coming outem, společensky postoupil – a teď, po otcově smrti, se vrací do rodného města a poměrů, ze kterých vzešel,” líčí Michal Zahálka.

„Mám velkou radost, že v režisérských osobnostech Jana Klaty a Katarzyny Kalwat přivážíme špičky současného polského divadla. Dmitrij Krymov před čtyřmi lety s inscenací Bez věna sklidil velký úspěch. Letos se vrací s další, která rozbíjí obvyklý pohled na ruskou klasiku. A navíc také jako tvůrce, který musel opustit svoji vlast, kde se stal personou non grata, protože ihned po přepadení Ukrajiny veřejně protestoval,“ říká ředitel festivalu Jan Burian.

V hlavních rolích inscenace Děti na motivy povídek Boženy Slančíkové Timravy v režii Michala Vajdičky se představí slavná generace herců Slovenského národného divadla v čele s Emílií Vášáryovou a Emilem Horváthem.

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského představí dokumentární inscenaci Jsme krajina / Příběh lidí, přehrady a času o vodním dílu Slatinka na středním Slovensku. To sice nestojí, ale jeho budování představuje ekologický a hlavně společensko-politický odraz toho, jak žijeme. „Je to drama občanské zodpovědnosti, individuálních osudů, drama řeky a jejího údolí. Inscenace dává prostor všem stranám konfliktu, ale také samotné přírodě a účinkujícím hercům a herečkám,” doplňuje Michal Zahálka.

České zastoupení

Z Prahy se představí Divadlo Na zábradlí s inscenací Vzkříšení, skupina Boca Loca Lab s voicebandovou stylizací Máchova Máje, Divadlo Minor se zpracováním tradiční pohádkové předlohy Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Divadlo v Dlouhé s komorní inscenací Sodoma komora, Divadlo Letí se satirickou komedií Džípy (režie Martina Schlegelová) a Dejvické divadlo s nejnovější hrou Fifty autora i režiséra Petra Zelenky. Brněnské Divadlo Husa na provázku přiveze inscenaci Jiřího Havelky Vykouření, liberecké Divadlo F. X. Šaldy scénickou koláž Audience a Příjem, hradecké Klicperovo divadlo černočernou komedii Celý život nestačí, Divadlo Petra Bezruče z Ostravy inscenaci Kafkova Procesu a Činoherní studio Ústí nad Labem humornou inscenaci Jídelní vůz.

Domácí Divadlo J. K. Tyla do programu zařadilo aktuální politický horor a multižánrovou divadelní rekonstrukci Příliš drahý jed (režie Adam Doležal) a Divadlo Alfa působivou inscenaci Putování dobrého Hanse Böhma Evropou (režie Tomsa Legierski), která získala Cenu Erik Českého střediska UNIMA.

V rámci epilogu se představí dvě pražská divadla: Divadlo Ungelt s psychologickým dramatem Brácha (režie Pavel Ondruch) a Činoherní klub uvede tragikomedii Babyboom (režie Ondřej Sokol).

Moving Station

„Řada inscenací z naší dramaturgie vznikla za účasti českých a ukrajinských či běloruských tvůrců a odráží současné otázky jako válku, protivládní protesty nebo migraci,” říká Roman Černík, umělecký ředitel Johan. Inscenace Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče. vznikla v rámci platformy Pulsar a opírá se i o přímou osobní zkušenost běloruských tvůrců s potlačenými protesty. Inscenace Language Barrier Equal je výsledkem setkání studentů DAMU a FAMU se studenty z divadelních škol v Charkově, Kyjevě a ve Lvově a věnuje se odlišným jazykům a tomu, jak si porozumět. Inscenace Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum vznikla ve spolupráci pražského Divadla Archa s organizací Jam Factory Art Center ve Lvově. Inscenace Přicházejí. Co chtějí? Co chceme? souboru Teď nádech a leť se zaměřuje na fenomén uprchlíků. V inscenaci Kytice vol. 2 centra Johan jsou balady zpracované tak, aby zaujaly mládež a zároveň ji dovedly k nadčasovosti Erbenova díla.

Divadlo pod širým nebem

Dvakrát na náměstí Republiky vystoupí italský soubor Ateliercuncheon s inscenací Krysař, ve kterém herci pracují s maskami a s živou hudbou. Dvojice Bratři v tricku uvede U Branky hravé představení Pošťáci. Na stejném místě pak vystoupí soubor Holektiv v pouličním představení Lekce špičkování, které spojuje techniku klasického tance s párovou akrobacií. Vstup na tato představení, která jsou vhodná i pro rodiny s dětmi, je zdarma.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio