Miloval rokenrol, ale nerad slyšel, že je českým Elvisem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Zich

Největší skok v historii ankety Zlatý slavík zažil zřejmě Karel Zich. Stalo se tak v polovině 70. let. Ze 112. místa postoupil na místo čtvrté.

Český Elvis – tak byl označován zpěvák Karel Zich. Svou roli v tom sehrála podobná barva hlasu a presleyovské vibrato. Miloval rokenrol, ale nerad slyšel, že je českým Elvisem. Pro rokenrol měl stejný hudební cit jako pro jiné žánry, zpíval jej s lehkostí, která jeho nahrávkám dávala ležérnost spojenou s přesným frázováním. Tím se zcela odlišoval, ale nebyl vyloženě rokenrolový zpěvák, pro něj to byla hudba, která nadnáší. Přezdívku český Elvis získal už v šedesátých letech v době svého vstupu na naši hudební scénu. Později mu vyšla dvě alba s Elvisovským repertoárem pod názvem Paráda.

Karel Zich pocházel z hudební rodiny. Tři roky studoval kompozici na Státní konzervatoři v Praze. Na Karlově univerzitě vystudoval obory estetika-sociologie, byl doktorem filosofie. Jeho celoživotní láskou ale byly písničky z repertoáru Elvise Presleyho. I když se po celou svou kariéru věnoval výhradně vlastní tvorbě, slabost pro rokenrol mu zůstala. Rokenrol se stal jedním z nejoblíbenějších hudebních stylů a tento stav trvá dodnes. Spojila se v něm jednoduchost s maximálním účinkem. Dvanáctitaktové schéma bylo jako cihla pro dobrý základ a s mnoha cihel se už dá postavit krásný dům. Postupně se mohlo stavět i u nás.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová