Motýlí dům láká křehkou krásou

10. září 2010
Zprávy , Zprávy

Možnost být nadosah nádherným tropickým motýlům, poznat jejich životní cyklus i třeba nechat si sednout motýla na dlaň, to vše nabízí Motýlí dům v Žírovicích na Chebsku. Právě bezprostřední kontakt s pestrobarevnými motýly je důvodem, proč motýlí farmu nedaleko přírodní rezervace SOOS navštíví ročně tisíce návštěvníků, řekl jeho provozovatel Stanislav Macek.

Motýlí dům není jen expozicí, ale skutečnou motýlí farmou. Motýli se sem dovážejí ze zemí třetího světa, například z Kostariky nebo Filipín. Zatímco naši motýli přezimují a na jaře je stačí dát do tepla, tropické je nutno k nám dovážet ve stadiu kukly.

V proskleném patře domu v Žírovicích za dveřmi a závěsem vstoupí návštěvník do horkého vlhkého vzduchu tropů a obklopí jej desítky druhů motýlů, od malých třepotajících se motýlků až po gigantické noční motýly větší než dlaň dospělého člověka. Aby měli motýli dobré podmínky, je expozice zaplněna kvetoucími rostlinami, z jejichž květů motýli pijí nektar. Navíc mají k dispozici malá pítka z cukrovým roztokem a ti větší pak vyzrálé banány. Mezi listy keřů v expozici zahlédne pozorný divák i po listech se plazící housenky a na větvích visíví kukly. V přízemí Motýlího domu jsou pak vitríny se stovkami barevných motýlů a další zajímavosti s motýlí tematikou.

Stanislav Macek se motýlům věnuje už 30 let. Svůj Motýlí dům ale otevřel veřejnosti teprve před sedmi lety. Od té doby sem přijíždějí návštěvníci z širokého okolí i zahraničí, aby nechali okouzlit křehkou krásou.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio