Možností dostat se ze závislosti je několik. Ale dělat barmana a abstinovat nejde, říká Karel Nešpor
Už 40 let si nedal ani kapku alkoholu. „Když jsem pil, tak to bylo velmi příležitostné. Do hospody jsem nechodil. Řada našich pacientů jsou kuchaři a co vyprávějí o provozních podmínkách v restaurační kuchyni, tak to mi vzalo chuť.“
Karel Nešpor působil více než 20 let jako primář mužského oddělení závislostí PPsychiatrické nemocnice Bohnice. „Oproti devadesátým létům přibylo závislých na tvrdých drogách. To je asi nejnápadnější rozdíl. Spotřeba alkoholu se drží stabilně vysoko, kolem 10 litrů 100% alkoholu na obyvatele za rok. Pozitivní je, že ubylo alkoholu a drog u dospívajících. Příčiny mohou být různé. Odhaduji například, že ti inteligentnější zjistili, že je rodiče celý život nebudou živit a že k tomu, aby se slušně uživili, budou potřebovat vzdělání a fungující mozek.“
Mezi profese ohrožené alkoholem patří například kuchaři nebo číšníci. „Hodně nebezpečná kombinace je prostředí, kde se pije, a stres. To bych nazval kulturou pracoviště. Tam, kde se toleruje pití na pracovišti, tak to je riziko. Velké riziko je také trojsměnný provoz, protože ten rozhází životní styl.“
Znaky závislosti
Existuje šest znaků závislosti. Množství alkoholu přitom není rozhodujícím kritériem, tím je zhoršené sebeovládání. „To znamená, že člověk pije, i když původně nechtěl, nebo pije víc, než měl původně v úmyslu. A když takzvaně chytí slinu, nedokáže to zastavit. Od toho se potom odvíjí pátý a šestý znak závislosti, to je zanedbávání jiných zájmů, potěšení, rodiny,“ vysvětluje Nešpor.
„Potom je to pokračování navzdory nepříznivým následkům, o kterých ten člověk ví, přesto v tom pokračuje. Ale je potřeba zdůraznit něco zásadního. Většina lidí, která zemře kvůli alkoholu, nezemře na závislost. Alkohol je rizikovým faktorem nádorových onemocnění, vysokého tlaku nebo srdečních arytmií.“
Podle něj můžeme mluvit také o úrazech a násilí. „Násilné příčiny smrti a úrazy patří k nejčastějším příčinám smrti v souvislosti s alkoholem. Takže to, co by vás mělo varovat, je, že ten člověk si počíná nebezpečně. Ať už ve vztahu k vám nebo ve vztahu k sobě.“
Je potřeba vyvarovat se rizikovým faktorům
Jak se se závislostí lidé poperou, je jen na nich. Mohou docházet na Anonymní alkoholiky, nesmí si doma dělat zásoby alkoholu a musí se také vyvarovat rizikovým přátelům. „Řada našich přátel to pochopila až po několika recidivách, že bez doléčování to nejde zvládnout. Jeden náš známý pochopil, že dělat barmana a abstinovat nejde, tak šel do stavebnictví. Teď je mu 50 a leze i po horách,“ inspiruje Karel Nešpor. „Je to jak jízda na kole. Pokud se v životě vyvrbí nějaký problém, tak je zapotřebí zintenzivnit doléčování, aby se ten člověk zase nechopil lahve.“
Je znám i svoji speciální léčbou smíchem. Podle něj je smích užitečný, i když je nucený. „Je potřeba tu terapii nadlehčit, aby z ní závislí nechodili v depresi. Tak se rozesmějeme. Smích a úsměv patří ke způsobům, jak se uvolnit. Je to taková kapesní věc. Dále spánek, klidné prostředí, dobrá společnost. To je naprosto nutné pro přežití. Katarzi přináší i pláč, ale lepší je smích.“
Nabídne mu ještě někdy někdo skleničku? Jak pohlíží na Suchý únor? Co poradil opuštěným mužům? Je rozdíl v závislosti u mužů a žen? Jak to probíhá na setkání Anonymních alkoholiků? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka