Na hradě Velhartice o víkendu ožije středověk

28. červenec 2021 08:15, aktualizováno

Štíty stříbrného lva na hradě ve Velharticích nabídnou tento víkend návštěvníkům prohlídky oživeným hradem, ukázky zbroje i šlechtického oblečení, středověkou táborovou kuchyni nebo jezdce na koních. Jde o tradiční akci, která představuje každodenní život ve středověku.

Udělejte si o víkendu 31. července a 1. srpna výlet do 14. století. Navštivte hrad ve Velharticích, kde se bude od 10 do 17 hodin konat tradiční akce Štíty stříbrného lva. Jednou z atrakcí bude stanové ležení středověkého šlechtice ze 14. století, středověká kuchyně, výroba luků, prohlídky oživeným a zabydleným hradním palácem s ukázkami zbroje a oděvů a nebudou chybět ani populárně-naučné přednášky.

Účinkující skupina Via Bohemia se snaží o co nejvěrnější nabopodobení středověkého života. Jedná se o takzvanou living history. „Tito lidé se ve svém volném čase věnují co nejvěrnějšímu přiblížení života v určitém historickém období,“ uvedl kastelán Matěj Mejstřík. Skupina simuluje prostředí středověku díky dobovému oblečení, vybavení, stravě a způsobu života. Návštěvníci tak mají šanci si doslova sáhnout na středověk.

Novinky – jezdci na koních a Hradozámecká noc

Stanové ležení nebude před hradem, jak bývalo zvykem, ale uvnitř hradu. Velkou novinkou budou jezdci na koních, kteří návštěvníky seznámí se vším, co kůň ve středověku musel umět. Další novinkou bude Hradozámecká noc, která by měla proběhnout v sobotu 31. července. „Od 20 hodin budou pro návštěvníky připraveny tři unikátní prohlídky obsazeným hradem. Kapacita je omezena, a proto doporučuji zakoupit si tyto prohlídky online na našem webu www.hrad-velhartice.cz,“ doplnil Matěj Mejstřík.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio