Na Slovanech by měla stát nová vozovna tramvají

Vizualizace nové vozovny tramvajového depa v Plzni na Slovanech
Vizualizace nové vozovny tramvajového depa v Plzni na Slovanech

Méně hluku, kvetoucí střecha a moderní zázemí. Taková by měla být nová vozovna tramvajového depa v Plzni na Slovanech, která se má začít stavět začátkem příštího roku.

Budoucí podobu nového depa představily Dopravní podniky společně se zástupci města během první veřejné debaty v kulturním domě v plzeňské Šeříkově ulici, kam dorazilo několik desítek lidí. Své výhrady k návrhu měl třeba pan František Šťovíček, který dříve navrhoval železniční mosty, takže má ke kolejovým vozidlům blízko. „Vedení trasy je asi čtyřikrát složitější než to původní, mně se zdá, že je to krok zpátky,“ řekl. Zastupitele Slovan za Českou pirátskou stranu Filipa Sequence zase zajímala částečně ekologická střecha nové vozovny. „Byl tam jakýsi pokus o zelenou střechu, který vypadá hezky, ale na polovině bude černá střešní krytina. Podle mě se tam teplota klimatu bude spíš zvyšovat,“ myslí si.

Vizualizace nové vozovny tramvajového depa v Plzni na Slovanech

Nová tramvajová vozovna by měla být moderní a především méně hlučná. Pomůže zakrytí kolejiště a také nová administrativní budova, která podle hlavního inženýra projektu Jana Kočího část hluku pohltí. „Je tam přesně daná hranice zhruba 40 decibelů při nočním provozu, která má být naměřena na hranici otevřeného okna v obytné místnosti. V tuto chvíli areál tyto normy nesplňuje,“ prohlásil.

Vizualizace nové vozovny tramvajového depa v Plzni na Slovanech

Dopravní podniky plánují i další veřejnou debatu. Během ní chtějí představit detailní dokumentaci nové vozovny. „Už máme zažádáno o územní rozhodnutí, ke konci února bude dokončena dokumentace pro stavební povolení v hrubopisu tak, abychom mohli rozeslat po úřadech. Předpokládáme, že když půjde všechno hladce, v půlce roku budeme mít stavební povolení a na konci roku bychom měli znát zhotovitele,“ řekl Pavol Ondovčák, vedoucí rozvoje a investic plzeňských dopravních podniků. Podle něj by se na začátku roku 2020 mohlo začít stavět. „To znamená nějaké demolice a první stavební úpravy na Slovanské aleji, stavba se rozeběhne a předpokládáme, že finální stav bude hotový do roku 2022,“ shrnul. Rekonstrukce nové vozovny v Plzni na Slovanech vyjde na 1,35 miliardy korun. K tomu je nutné připočítat 100 milionů korun za opravy Slovanské ulice.

Spustit audio
autoři: Jan Markup, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas