Na vlnách vody

Vodní nádrž České údolí to je rekreace i odpočinek. Jen koupání soudruzi před lety nedomysleli

Předchozí díl
Následující díl

Přehrada České údolí vyrostla přehrazením řeky Radbuzy v Plzni pod borskou věznicí v roce 1973. O dva roky později, v roce 1975, byla zcela napuštěná. Hráz od té doby zakrývá i silnice mezi Plzní a Liticemi.

Pohled na přehradu z hráze

Paradoxem je, že se nikdo z tehdejších plánovačů vodní rekreační plochy neporadil s vodohospodáři. Ti by totiž už při plánování varovali, že voda řeky Radbuzy nebude vhodná ke koupání. To se po pár letech, kdy se do mělké přehrady dostávaly živiny a fosfor z polí, potvrdilo naplno.

Vodu na desetiletí obsadily sinice. Původní záměr vybudovat rekreační lokalitu na druhé straně od Boleveckých rybníků pro pracující, hlavně Škodováky, byl pochopitelný. Potvrzuje to vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy, závodu Berounka Petr Vicenda

„Kvalita vody v Radbuze koupání nesvědčí. První roky to možná šlo, ale jakmile se v nádrži začaly hromadit sedimenty ze zemědělských pozemků, zejména fosfor, který je tou nejlepší potravou pro nebezpečné sinice, byl s koupáním konec. Sinice vládnou vodě v nádrži dodnes.

Rekreaci od rybaření po vodní sporty slouží České údolí skvěle

Na pravém břehu řeky u vodní nádrže před několika lety vyrostl velký volnočasový areál Škodaland. Tady najdou zábavu opravdu všichni. Od hřišť na míčové sporty, dětská hřiště, inline dráhu nebo interaktivní prvky a občerstvení. I zaplavat si v areálu Škodaland můžete. V přírodním koupacím biotopu.

Vodní nádrž České údolí

Ale zpátky na vlny řeky Radbuzy na přehradě. Konstruktéři a plánovači v 70. letech by se asi divili, na čem všem je dnes možné brázdit vodní vlny. Od tradičních kajaků a pramic, přes nafukovací čluny po stále populárnější paddleboardy. Tedy nafukovací prkna podobná těm pro surfování na velkých mořských vlnách. Ti nejzdatnější na paddleboardu dokáží i kolmo stát a pádlovat. Zajímavá podívaná.

Zřejmě nejpopulárnější, nejoblíbenější i nejuniverzálnější plavidla všude na rekreačních vodních plochách jsou ale stále šlapadla. Tedy plastové loďky podobné pramici uzpůsobené k plavbě pomocí dvou míst vepředu se šlapkami jako na kole a vybavené ručním kormidlem.

Na projížďku doporučujeme si na přehradu půjčit právě šlapadlo. Užijete si tak naplno úžasnou atmosféru rozlehlé vodní plochy vodní nádrže České údolí. I s vyhlídkou na levý břeh, kterému dominuje impozantní stavba Věznice Bory.

autor: Pavel Halla
Spustit audio