Na vlnách vody

Na vodní plochu Jesenické přehrady motorové lodě nesmějí. Až na pár výjimek

Jesenickou přehradu na Chebsku proslavila čistá voda a relativně málo rekreačních objektů i kempů na obou březích nádrže. To se ale v posledních deseti letech změnilo, lidí i staveb přibývá a vodní dílo získalo doslova mezinárodní věhlas. Jesenická přehrada je druhou zastávkou prázdninového seriálu Na vlnách vody.

Hlavně na levém břehu přehradní nádrže běžně uslyšíte kromě češtiny a němčiny i nizozemštinu, také vlámštinu nebo valonštinu. To proto, že po roce 1990 si tady letní rekreaci oblíbili i turisté z Nizozemí nebo Belgie. Říčka, na které přehrada vznikla se jmenuje Odrava – německy Wondreb a pramení v sousedním Bavorsku.

„Začínáme se plnit od března, protože přes zimu jsme vypuštění. Jesenice není pitná voda, jsme zásobní nádrž. A dotujeme vodou Ohři v případě sucha," říká hrázný Stanislav Hlaváček, z Povodí Ohře. Na vodní plochu nesmějí motorové lodě – kromě vodních záchranářů a policie. Jedna výjimka ale přeci jen existuje. Jmenuje se Delfín, kotví u proslavené rybářské bašty se stejnojmenným kempem a na vyhlídkové plavby vyráží od začátku července do konce září. Její majitelka Renata Nohejlová začíná letos na Jesenici pátou sezónu. „Loď vyrobili v roce 1993 v Holandsku. Má motor DAF, je 14 metrů dlouhá, 4 metry široká a pojme 10-12 cestujících. Vešlo by se i víc, ale chceme dodržovat bezpečnost a určitý komfort pasažérů," popisuje. 

Po hrázi přehrady prochází silnice z Chebu do Mariánských Lázní a dál do Plzně

Stavba přehradní hráze začala v roce 1957, protože elektrárna, koksovna, chemička i povrchové doly v nedalekém Sokolově potřebovaly dostatečnou zásobu vody pro případ sucha nebo války. Sypanou hráz, po které dnes vede důležitá silnice z Chebu do Plzně museli stavbaři ještě dodatečně zpevnit a po dvaapadesáti měsících práce začalo v listopadu roku 1961 dílo sloužit.

Pod přehradou jsou dodnes ložiska hnědého uhlí, která si komunistické vlády nechávaly jako železnou rezervu pro případ, že by československá ekonomika musela přejít na válečný režim. Přehradu by vypustily a z nedalekého Sokolova by najely těžební stroje. K tomu naštěstí nikdy nedošlo a čistá voda Jesenické přehrady zůstává jedním z největších lákadel Karlovarského kraje.

autor: David Jakš
Spustit audio