Na vlnách vody

Koupaliště Bílá voda bývá krásně čisté i na konci léta

Za romantickým přírodním koupalištěm Bílá voda musíte do někdejšího kaolinového dolu v Chodově na Sokolovsku. Neplatí se tam vstupné, voda má příjemných čtyřiadvacet stupňů a žádné vodní řasy nebo sinice tam nejsou. A raritou je i výše nájemného, jakou provozovatel areálu platí jeho majiteli.

Sumci, štiky, kapři - to jsou nejčastější rybářské úlovky na Bílé vodě

Kdo není z Chodova nebo blízkého okolí, možná bude Bílou vodu hledat trochu déle, ale perfektní asfaltka ho k ní nakonec dovede. Teprve když od zbrusu nového parkoviště, dva kilometry za městem, vyšlapete na okraj někdejší těžební, kaolinové jámy, pochopíte, jaký skvost máte před sebou.

„Jezdíme sem brzy ráno a jsme na rybách tak do jedné hodiny. Jsou tady kapři, amuři, sumci, štiky – veškerá bílá ryba. Pravidelně sem jezdí hygiena a vždycky na nástěnku dala usměvavého smajlíka,“ říká rybář, pan Ryvola.

Kaolinové podloží v kombinaci se třemi spodními prameny způsobuje, že vodu v koupališti nezamoří sinice ani na konci dlouhého, horkého léta. Specifickou bílozelenou barvu vody ocení plavci hlavně po ránu nebo naopak večer, kdy z areálu zmizí davy rekreantů.

Do vody je dobrý přístup z kteréhokoli místa a uprostřed vodní plochy – dobrých sto metrů od břehu – je ukotven ponton. Jedinečnost Bílé vody kromě plavců oceňují i běžci, cyklisté a v zimě běžkaři, jak potvrzuje starosta Chodova Patrik Pizinger, z místního hnutí Nezávislých: „Vybudovali jsme lehátka a pontony pro koupání, přivedli elektřinu, funguje občerstvení, otevřeli jsme před čtrnácti dny nové parkoviště. Dá se tam odpočívat, rybařit, plavat, já tam chodím běhat – je to oáza klidu.“

Raritou je i výše nájmu, kterou město – coby provozovatel – platí majiteli Bílé vody. Tím je akciová společnost Sokolovská uhelná a Město Chodov jí platí symbolické nájemné jednu korunu na sto let.

autor: David Jakš
Spustit audio