Na Zámeckém vrchu v České Kamenici stojí moderní vstupní brána a také zvonička s příběhem

Na Zámecký vrch nás zavedl starosta České Kamenice Jan Papajanovský
Pouhé dva kilometry od centra města Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji se na čedičovém Zámeckém vrchu rozkládá hradní zřícenina. První zmínka o hradu pochází z 15. století, založili ho pánové z Vartenberka. S městem měl tehdy stejné jméno – Kamenice. O dvě století později už byl hrad uváděn jako pustý.
V roce 1880 se dočkal obnovy. Zřícenina byla zpřístupněna a doplněna o dřevěnou vyhlídkovou věž. V 90. letech minulého století byla věž zrekonstruována a otevřena pro veřejnost s nově vybudovanou přístupovou cestou.
Nově přibyly na Zámeckém vrchu i moderní prvky. Někdejší předhradí ozdobila kovová brána a také zvonička připomínající tragickou událost. Právě na tomto místě před sto lety zasáhl a usmrtil blesk studenta, který byl na vrchu na výletě se svými spolužáky.
Při stoupání na Zámecký vrch narazíte i na tunel z kovových oblouků. Neboli budoucí Cestu Šípkové Růženky. Ta se z tunelu stane, až celá konstrukce obroste keři šípkové růže, která roste ve svahu pod ní. A nechybí tu ani ohniště s posezením.
Z vyhlídkové věže hradní zříceniny se pak můžete rozhlížet do okolí několika okny. Na parapetech jsou umístěny informační tabule, podle kterých se v krajině zorientujete. Dobře uvidíte i dominanty Českokamenicka – Studený a Růžovský vrch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.