Nedělní Noční linka: Česká (moravska, slezská) stopa

11. prosinec 2022

Když přesně před 50 lety (11. prosince 1972) Apollo 17 přistálo na Měsíci, objevila se v dějinách v jistém smyslu i další česká stopa. Jeden z posádky, Eugene Cernan totiž patřil mezi americké astronauty s českými a slovenskými kořeny.

Pokud bychom při hledání české stopy zůstali ve vesmíru, nemohli bychom pominout ty otisky, které zanechali čeští vědci zapsaní významně do historie poznávání kosmu – Zdeněk Kopal, Petr Jakeš, Luboš Kohoutek a mnoho dalších.

Naší vesmírnou stopou mohou být i družice Magion nebo Mimosa či detektory kosmického záření na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ale rozšiřme své pátrání ještě více a připomeňme si jména Prokop Diviš (hromosvod), Josef Ressel (lodní šroub), Viktor Kaplan (turbína), Jaroslav Heyrovský (polarografie) nebo Otto Wichterle (kontaktní čočky).

Zkrátka my Češi, Moravané a Slezané máme být nač hrdí. A zkusíme, při vší úctě k těm předchozím jménům, najít další?

Pochlubte se, zda jste i vy, či někdo z vaší rodiny, zanechali v dějinách stopu! Své příběhy pište do formuláře níže nebo je svěřte Borku Kapitančikovi na telefonu 731 800 900.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.