Nedělní Noční linka: První cesta „po sametu”

4. prosinec 2022

Dnes je to 33 let, kdy byly zrušeny takzvané výjezdní doložky, což umožnilo československým občanům vycestovat do ciziny pouze s platným cestovním pasem.

Pokud si ještě to naše tehdejší okouzlení touto možností pamatujete, jistě si vzpomenete i na to, kam, s kým a za jakých okolností jste poprvé vycestovali. Mnozí se při své první svobodné cestě za hranice opájeli už vánoční výzdobou německých a rakouských měst a městeček. Podstatná část se rozhodla za dosud načerno šetřené marky a šilinky pořídit video, mikrovlnku anebo něco na sebe.

Co všechno jste při své první cestě za nezadrátované hranice zažili, si v dnešní Noční lince rád poslechne i Borek Kapitančik, který na vaše příběhy bude čekat na telefonu 731 800 900.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová