Než začnete hrát na varhany, musíte nejdřív ovládat klavír, říká varhanice Hana Bartošová
„Kostel je místo, kde je promodlená energie a lidé se tam cítí dobře, k tomu ta hudba – to je v dnešní době něco, co lidé potřebují,“ říká varhanice Hana Bartošová, která organizuje Brněnský varhanní festival. V rozhovoru s Lucií Hostačnou vás na něj pozve a přiblíží, jaká je varhanní kultura v Čechách.
K hudbě byla vedená už jako malé dítě. „Všichni z rodiny inklinovali k hudbě, i když nebyli profesionální hudebníci.“ Hrála na klavír, v čemž ji rodiče velmi podporovali. Rozhodnutí, že si posléze vybrala varhany, nelituje. „Důležité je umět hrát na klavír, než přejdete na varhany, to je základ. Ovšem být výborný klavírista ještě neznamená, že budete výborný varhaník. Ale je tam předpoklad.“
Být varhanicí je dnes podle ní ojedinělé: „Když řeknu, že hraju na varhany, tak jsou z toho lidé udivení. Jsme taková skupinka, která se mezi sebou zná,“ dodává ředitelka varhanního festivalu, který potvrá do 7. července 2023.
Existuje nějaké místo, kde se Haně Bartošové hraje nejlépe? A co říká na hraní naboso? Poslechněte si záznam Apetýtu!
Související
-
Seznamte se s nejvzácnějšími varhanami na Moravě. Nástroj Jana Davida Siebera rozezní Pavel Černý
Varhany Jana Davida Siebera na čerstvé rozhlasové nahrávce. Nejen o unikátním nástroji z děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné hovoří varhaník Pavel Černý.
-
Hra na varhany má svá specifika, třeba v tom, že nikde na světě nestojí dva stejné nástroje
O varhanách se říká, že je to královský nástroj. Hraje se na ně rukama, nohama a vezmeme-li píšťalové varhany, tak nikde na světě nestojí dva stejné nástroje.
-
Varhany nejsou hudební nástroj, to je stroj. Hrajete na ně rukama i nohama, směje se Radek Hanuš
O kouzlu hudby toho hodně ví Radek Hanuš, ředitel vrchlabského kůru, varhaník a sbormistr, ale i učitel hudby a ředitel vrchlabské základní umělecké školy Karla Halíře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?