O práci zdravotníka jsem snil od tří let, říká muž v roli praktické sestry z Janovic nad Úhlavou
Léky, převazy, měření tlaku, podání inzulínu… To je jen krátký výčet z úkolů, které vykonávají praktické sestry při péči o klienty v domově s pečovatelskou službou v Janovicích nad Úhlavou. Sestrami jsou hlavně ženy, najdeme mezi nimi ale i jednoho nadšeného mladého muže.
Povolání praktické sestry bývá spíše doménou žen, vyplývá to už ze samotného označení. Vykonávají ho ale i muži. Jeden mladý muž se této profesi věnuje v domově s pečovatelskou službou v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Jmenuje se Jan Žatko a svou kariéru tu začal jako pečovatel už v šestnácti letech. Práce ho baví, a tak po dostudování střední zdravotnické školy v janovickém domově zůstal a stal se právě praktickou sestrou. „Do role zdravotníka jsem směřoval odmala. Už ve třech letech jsem si vysnil, že se stanu lékařem. Později jsem se rozhodl pro obor praktická sestra,“ vypráví. Vystudoval střední školu v Klatovech a nyní pokračuje dálkovou formou na vysoké škole.
Domov v Janovicích nad Úhlavou si Jan Žatko vybral pro praxi záměrně. Spektrum klientů je zde pestré, personál se tu stará o lidi imobilní, nevidomé i třeba o ty s poruchou řeči. Během krátké doby je tedy možné se zde hodně naučit a posunout kupředu. Oproti práci pečovatele se jako praktická sestra Jan nově od letošního září učí třeba rozdávat léky, aplikovat inzulín či oční kapky. „Jeho přítomnost je pro nás veskrze pozitivní. V typicky ženském kolektivu je Honza oživením a také klienti na něj reagují dobře,“ prozrazuje vrchní sestra domova Martina Kolářová.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.