Pavlačový dům v Plzni na Jateční ukrýval mnoho vzpomínek, teď z něj zbyly jen sutiny

9. duben 2025 12:35

Největší audioportál na českém internetu

Zdeněk Duda | Foto: Lukáš Milota, Český rozhlas

Celé své dětství a dospívání strávil ve zbouraném pavlačáku Zdeněk Duda. Poslechněte si víc

Z pavlačového domu v Plzni na Jateční třídě už zbyly jen hromady cihel. A také mnoho vzpomínek.

Pavlačový dům už je minulostí

Už jen ve vzpomínkách a na fotografiích zůstane pavlačový dům v Plzni na Jateční třídě, kdysi plný života, od roku 2021 ale opuštěný a uzavřený. Poslední ze skoro ikonických budov strhla před pár dny těžká technika. Dům z první republiky, který poskytoval sociální bydlení a na sklonku své existence posloužil jako útočiště lidem bez domova nebo narkomanům, nakonec ustoupil stavbě východního okruhu města.

Celé své dětství a dospívání v tomto domě strávil Zdeněk Duda, který se narodil v roce 1958. Ten na pavlačový dům vzpomíná jedině v dobrém. „Pořád jsme si hráli. Dětí tu bylo několik desítek. Přišli jsme ze školy, hodili tašku do kouta, vzali míč a uháněli na hřiště. Nebo jsme se inspirovali válečným filmem, který zrovna dávali v televizi, a vyrobili si ze dřeva samopaly. V zimě jsme se vyřádili na ledě,“ vypráví a dodává, že každý večer rodiče svoje ratolesti volali domů přímo z oken jednotlivých bytů.

Navždy srdcovka

Dle pana Zdeňka žila v pavlačovém domě uzavřená komunita. Kdokoliv cizí se objevil na dvoře, byl místními obyvateli okamžitě bedlivě prozkoumán skrz okno. Nakonec se stal cizím i sám pan Zdeněk. „V roce 1977 jsem šel na vojnu a už se sem nevrátil. Rodiče se odstěhovali a já pak zdědil po babičce byt na Slovanech. Mezitím se úplně změnilo osazenstvo pavlačového domu, nové lidi jsem už neznal. Když jsem se tady byl jednou podívat, viděl jsem nepořádek a celkové složení čtvrti, které se mi moc nelíbilo.“ Zdeněk Duda i přesto stále označuje pavlačový dům za svoji „srdcovku“, v níž prožil to nejkrásnější dětství.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.