Pečovatelka a zdravotní sestra z plzeňské SeneCury získaly ocenění Anděl a Andělské ruce
Pečovatelka Snizhana Rebrei a zdravotní sestra Kateřina Ruchařová získaly letos od města Plzně ocenění Anděl a Andělské ruce za obětavou práci a pomoc nad rámec svých pracovních povinností.
Obětavých a pracovitých lidí, kteří se naplno věnují své profesi, je potřeba, a to obzvlášť v sociálních službách. I proto město Plzeň pravidelně oceňuje dobrovolníky a pracovníky například v domovech pro seniory. Letos se ceny předávaly už poosmnácté. Ocenění v kategoriích Anděl a Andělské ruce převzalo přes 100 dobrovolníků, kteří svůj volný čas věnují pomoci potřebným, a také 32 pečovatelů a dalších pracovníků ze sociálních služeb. Mezi nimi byly dvě pracovnice ze zařízení SeneCura SeniorCentrum Plzeň.
Zdravotní sestry v rodině ji inspirovaly
Kateřině Ruchařové bude teprve 25 let a v zařízení pracuje necelý rok. „Mám vystudovaný obor dětská sestra, ale rozhodla jsem se pro práci se seniory,“ uvádí. Inspirovala se ve své rodině, kde jsou čtyři další zdravotní sestry. „Jiné povolání bych si ani nevybrala, práce s lidmi mě baví a ráda pomáhám. Stačí, když se na mě někdo usměje, a hned cítím vnitřní uspokojení.“ Dle jejích slov ji interakce s klienty zařízení obohacuje, spoustu toho totiž zažili a mohou mladším leccos předat. Už proto bychom se k nim měli chovat s úctou a respektem a stát po jejich boku.
„Z ocenění mám velkou radost, nečekala jsem, že bych ho mohla získat. Ale musím zmínit, že bych ho nedostala, kdyby nebylo mých kolegyň a kolegů. Jsme skvělý tým, pomáháme si, předáváme si informace… To ocenění je tedy pro nás všechny,“ říká Kateřina Ruchařová.
Z uklízečky se stala pečovatelkou
Z titulu Andělské ruce se raduje pečovatelka Snizhana Rebrei. Ta v SeneCuře pracuje dva roky, původně nastoupila jako uklízečka, ale od začátku byla k obyvatelům zařízení velmi empatická a po nějaké době projevila přání stát se pečovatelkou. „Starám se o klienty. Nakrmím je, umyju, vykoupu, odvezu na zahrádku, povídám si s nimi. Mám práci s lidmi moc ráda a ocenění mě opravdu těší, je pro mě odměnou.“
Že na ocenění mohou nominovat svoje zaměstnance, vítají i provozovatelé sociálních služeb: „Je skvělé, že tímto způsobem můžeme vyzdvihnout ty nejlepší zaměstnance a poděkovat jim. Velmi málo se setkáváme s tím, že mladí lidé chtějí pracovat se seniory nebo klienty s demencí. O to více si ceníme Katky Ruchařové. Snizhana Rebrei je také člověkem na svém místě, vždy připravena ochotně podat pomocnou ruku.,“ uvádí vrchní sestra zařízení SeneCura Václav Lysý.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.