Pediatr ordinující na Tachovsku skončil ve vazbě, stovky rodin se náhle ocitly bez dětského lékaře

15. únor 2024 14:00

Stovky rodičů na Tachovsku hledají nového pediatra. Jejich lékař, který dosud ordinoval ve Stříbře, v Boru a Plané, musel náhle uzavřít ordinace.

Tachovsko aktuálně přišlo o velmi vytíženého pediatra. Dlouholetý místní doktor Muhsin Al-Kannany, který má ordinace ve Stříbře, v Boru i Plané, léčil děti v domově v Milířích a donedávna také na pohotovosti v Tachově, přestal minulý týden kvůli osobním problémům ordinovat – dle slov radního Plzeňského kraje pro zdravotnictví Pavla Haise je ve vazbě. Ordinace, v nichž lékař působil celkem 43 hodin týdně, jsou nyní dočasně uzavřené. Situace se dotkla zhruba tisícovky dětí pojištěných u VZP a dalších pojištěnců, odhadem je to 1 500 dětí.

Pokud rodiny v této chvíli nemají ještě zajištěného nového pediatra, mohou se obrátit buďto na callcentrum jednotlivých pojišťoven, které je budou směrovat k volným lékařům, nebo na portál Ministerstva zdravotnictví, kde vyplní formulář týkající se poptávky konkrétní péče. Akutní případy ošetří pediatři, kteří v lokalitě zůstali. Například na stříbrské poliklinice už je ale jen pediatrička Pavla Šandová, v jejíchž silách není plně zastupovat další celý úvazek.

Dle Pavla Haise teď největší problém představuje získat zdravotní dokumentaci Al-Kannanyho pacientů. V tomto případě bude potřeba součinnost s právním zástupcem lékaře. Plzeňský kraj směrem ke spolupráci nyní činí potřebné kroky. Zároveň si všechny zúčastněné strany uvědomují dlouhodobý problém s nedostatkem pediatrů napříč regionem a pracují na získání nových. Jednotlivé obce jsou připraveny lékaře podpořit finančně i materiálně, například poskytnutím služebního bytu nebo vybavením ordinace.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio