Pivovarníky nebo dělníky ze Škodovky najdeme v unikátním plzeňském betlému

22. prosinec 2024 18:05

Narozenému Ježíškovi se můžou přijít poklonit i pivovarníci. V plzeňském kostele svatého Jana Nepomuckého najdeme jesličky, které jsou nově zrestaurované.

Kolem Ježíška v jesličkách vždy vidíme Josefa s Marií, pastýře nebo tři krále, kteří mu nesou dary. V kostele svatého Jana Nepomuckého v Plzni se k nim ale přidávají i pivovarníci, pracovníci Škodových závodů, historické osobnosti Plzeňska nebo ženy v chodských krojích – celkem se jedná o zhruba 80 postaviček. Dřevěný betlém nechala Diecéze plzeňská zrestaurovat a lidé ho teď můžou obdivovat v plné kráse v levém křídle kostela. 

„První kousek došel na Vánoce v roce 1947 a poslední o tři roky později,“ vypráví historik Petr Bouček. „Hlavní idea vzešla z hlavy řezbáře Jana Vasilije Čermáka, který namaloval v létě 1942 obraz a betlém situoval do Plzně. Jeho známý, profesor František Vysekal, ho pak převzal a původní výjev přemaloval na zimu. Během práce na kompozici postav Čermák bohužel podlehl těžké nemoci a kostelní spolek musel hledat někoho, kdo by dílo dokončil. Úkolu se nakonec zhostil řezbář a pozlačovač František Bartoš.“

Betlém s unikátním pozadím

Restauraci betlému provedla Petra Pavlíčková. Jejím hlavním úkolem bylo snímání nečistot z barevných vrstev figurek, vyřezaných z lipového dřeva. „Barvy jsou ve většině případů nanesené přímo na dřevo, chybí křídový podklad. Musela jsem tedy znečištění ztenčovat velmi opatrně, abych původní barevnost nepoškodila. Opravila jsem také zlacení a ulámané části figurek a vše ošetřila proti červotoči,“ popisuje. Petra Pavlíčková mimo jiné zdůrazňuje unikátnost pozadí celého díla, malované olejomalbou. Je na něm totiž zachyceno město Plzeň ještě před bombardováním v roce 1943.

autoři: Julie Suchá , abk
Spustit audio