Plísní se zbavíte pouze tehdy, pokud odhalíte příčinu jejich vzniku
Během zimy se jak ve starých, tak nových bytech a domech mohou vyskytnout plísně. Ty můžeme podle zbarvení rozdělit na zelené, červené, žluté a černé. K nejrozšířenějšímu druhu, se kterým se můžeme doma setkat, patří plíseň černá. Může způsobit mimo jiné alergie, poruchy dýchání, astma a je prokázán i její karcinogenní účinek. Jak se této plísně zbavit poradil Jiřímu Šobrovi Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.
V 90 % případů najdete plíseň kolem oken, výplní otvorů nebo v okolí tepelných mostů špatně udělané stavby. „Než použít „chemický koktejl“ plný chloru, doporučuji plíseň prvotně sanovat 70% alkoholem nebo peroxidem vodíku. V každém případě je nutné zjistit příčinu. Jinak se plíseň objeví znovu. Častou příčinou vzniku plísně u nových oken je jejich špatná montáž. To u nových staveb zjistíme většinou po druhé nebo třetí zimě,“ říká Tomáš Sysel.
Plíseň se může objevit v nových i starších bytech
Pokud se plíseň vyskytne ve starších bytech, radí Tomáš Sysel zvýšit teplotu vytápění a lépe větrat. V případě, že se problém objeví po instalaci nových oken, nebojte se reklamace: „Nová okna mají záruku danou zákonem, tudíž špatně namontované okno je vlastně zničené okno. Okno patří mezi nejdůležitější produkty z hlediska funkčnosti stavby, zvláště okna nová.“
Černou plíseň můžeme najít v koupelnách a kuchyních, kde při vaření vzniká hodně páry, nebo v ložnicích, kde spíme a vydechujeme vlhký vzduch. „Ohrožené plísní jsou i dětské pokoje. Dnes jsme všichni zavřeni permanentně doma, pracujeme na home office a děti nemohou do školy. Pro klid na práci je necháme v jejich pokoji, kde si hrají a potí se. Dětské pokoje jsou hodně zastavěné hračkami, nábytkem a postýlkami. Nestíháme tam správně topit a větrat, a tak může i u dobré stavby vzniknout riziko černé plísně,“ uvádí Sysel.
Problém tepelného mostu
V případě tzv. tepelného mostu, vznikají plísně většinou v rozích místnosti. „Rohy, to je klasické místo špatně provedeného tepelného mostu. V každém případě bych nejdříve oslovil odborníky, nebo nás na našich webových stránkách Institutu zdravého bydlení, protože se bude jednat o sanační práce,“ vysvětluje.
Okopání omítky až na jádro je při tom až nejkrajnější řešení. „Někdy stačí sanační omítka nebo omítka s obsahem vápna. Ale vždy je to na radě odborníka. Většinou se zaměřujeme na to odstranit plíseň a neodstraníme příčinu. Plíseň ale je hodně vytrvalá a musíme zničit podmínky jejího růstu,“ uzavírá Sysel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...