Plzeň povede v příštích čtyřech letech koalice ODS, ANO, TOP 09 a ČSSD

16. říjen 2018 08:50

V Plzni se v noci po mnohahodinovém jednání dohodly na vytvoření koalice vítězné hnutí ANO s druhou ODS, doplní je ještě TOP 09 a ČSSD.

Post primátora připadne Martinu Baxovi z ODS, informovali o tom lídr vítězné ANO Roman Zarzycký a Baxa. Koalice bude mít 33 ze 47 křesel v zastupitelstvu. V opozici skončí KSČM, Piráti a KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň

ANO volilo 22,2 procenta lidí, ODS 22,11 procenta, což oběma vyneslo 13 mandátů. Baxa ale získal ve městě nejvíc preferenčních hlasů. Obě strany včera společně jednaly podruhé. Obě šly na jednání s tím, že chtějí post primátora pro sebe. ANO nakonec z požadavku ustoupilo. Mělo by mít v devítičlenné radě čtyři lidi, Zarzycký by měl být prvním primátorovým náměstkem.

ODS bude mít v radě tři místa, TOP 09 a ČSD po jednom, řekl Zarzycký. Strany budoucí koalice by měly v nejbližších dnech podepsat memorandum o spolupráci, zhruba za týden až deset dnů pak koaliční smlouvu.

Těžké vyjednávání

„Bylo to těžké jednání, konstruktivní, bez emocí. Ale jsem spokojený. Dohodli jsme se podáním ruky, což je pro mě jedna z nejvyšších hodnot při jednání a uzavírání dohod," řekl Zarzycký. Už dříve řekl, že upřednostňuje co nejužší akceschopnou koalici s dostatečným počtem mandátů.

Obě nejsilnější strany v zastupitelstvu našly podle něj programové průsečíky, na kterých budou stavět budoucí spolupráci. K prioritám volebních programů obou stran patřila například otázka bezpečnosti, byty pro mladé rodiny, posílení služeb pro seniory, budování záchytných parkovišť a další.

Také podle Baxy má za sebou ODS a ANO náročné jednání. Považuje za úspěch, že se podařilo domluvit koalici, která disponuje pohodlnou většinou hlasů. ODS tak prodlouží své působení ve vedení města. Od roku 1994, kdy poprvé v komunálních volbách kandidovala, byla vždy ve vládnoucí koalici. Až na minulé volební období měla vždy i pozici primátora.

Baxa opět primátorem

Baxa byl primátorem v letech 2010 až 2014. Některé strany, zejména Piráti, Baxu kritizovaly kvůli tomu, že kumuluje funkce. Usiloval o místo primátora, přitom je i poslancem. Baxa se zatím nechtěl vyjádřit k tomu, zda se v případě zvolení primátorem vzdá poslaneckého mandátu. „Budu se o tom radit se stranickými kolegy v ODS," řekl. Zarzycký možný souběh Baxových funkcí nekomentoval.

ANO a ODS spolu poprvé jednaly minulý týden, poté strany absolvovaly schůzky se zástupci ostatních zvolených stran. ANO jednalo se všemi, ODS se nesešlo pouze s komunisty. Včera strany zahájily druhé kolo vyjednávání. Mezitím navrhli o víkendu třetí Piráti vytvoření koalice, kde by bylo ANO, Piráti, KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň a TOP 09.

Rovněž minulé komunální volby v Plzni vyhrála ANO těsně následovaná ODS. Třetí skončila už s odstupem ČSSD, všechny tři strany ale měly po deseti mandátech. Na koalici se nakonec dohodla ODS, ČSSD, lidovci a Občané patrioti. ANO skončilo v opozici.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Nejnovější zprávy