Plzeň se prosazuje jako Smart City

14. listopad 2016
Zprávy , Zprávy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Smart City

Jednoduše řečeno, snaží se využít moderních technologií ke zkvalitnění života ve městě. Několik pracovních skupin teď připravuje další projekty, které nabídnou lepší služby obyvatelům i návštěvníkům Plzně, zlepší dopravu, životní prostředí, energetickou bezpečnost a další oblasti.

„Města v České republice, obecně v Evropské Unii, dnes hodně skloňují tak zvaný projektový název Smart City. A já si troufám tvrdit, že Plzeň už tím chytrým městem je,“ říká primátor Plzně Martin Zrzavecký. Podle něj už řada projektů úspěšně funguje.

Jedním z chytrých řešení je například Plzeňská karta, která dnes funguje jako „chytrá peněženka“ a lze s ní platit nejen v dopravních prostředcích, ale i v jiných veřejných službách. A na dalším rozvoji Plzeňské karty se pracuje. Novinkou bude například platba předplatného jízdného za MHD inkasem. Další novinka přibude v příštím roce, kdy se chystá spolupráce s Českými dráhami, uvedl generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Každé chytré město musí být zároveň co nejvíce ekologické a na tom také dopravní podnik podle Michala Krause pracuje.“ Už v příštím roce budeme provozovat první vozidla, která budou mít přídavný pohon řešený na bázi elektrobaterií,“ doplňuje Kraus.

Plzeň má jako jediné město v České republice systém na zabezpečení elektrické energie při jejím výpadku

Město se také snaží zjednodušit komunikaci občanů s úřady. Díky aplikaci Plzni.to můžou lidé nahlašovat závady na městském mobiliáři, můžou využít i aplikaci pro žádosti o vyjádření k sítím nebo „rozklikávací“ rozpočet.

Podle primátora Martina Zrzaveckého město chce zvyšovat bezpečnost všech obyvatel, proto počítá s rozšířením Městského kamerového systému na vstupy do všech plzeňských mateřských a základních škol. O další dvě lokality se také rozšíří úseková měření rychlosti vozů. Další oblastní Smart City je energetická bezpečnost.

„Město Plzeň má jako jediné v České republice tak zvaný ostrovní systém. Pokud dojde k výpadku elektrické energie na území města, regionu nebo celého Česka, dokážeme si sami zajistit provoz pro celé město,“ tvrdí primátor Martin Zrzavecký. Do konce roku Plzeň vybuduje i vlastní síť internetu věcí, která může sloužit pro dálkové odečty energií nebo pro sledování parkovacích míst.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio