Plzeňská strašidla na stránkách nové knihy
Knížka Dva tucty plzeňských pohádek a pověstí vyšla v Plzni jako ohlas na každoroční plzeňskou letní akci - historický víkend s výšlapem strašidel. Nejen místním lidem vysvětlí v krátkých příbězích některé strašidelné a neuvěřitelné historky. Podle jednoho z autorů knihy Zdeňka Zajíčka, Plzeň se ke svým strašidlům hlásí, a proto zde oficiálně vzniklo také strašidelné knížectví, podobné pohádkovým z jiných koutů země. Už příští rok by zde mohla být například strašidelná turistická trasa.
Knížku prý zcela nových a ještě neobjevených pohádek a pověstí napsal Zajíček s místní novinářkou Markétou Čekanovou. "Čtenáři se dozvědí, proč pláče plzeňská věž, jak vzniknul a kde se narodil první tiskařský šotek, víme, jak si strašidla rozdělila svět a jak vznikla Plzeň, když se vodníci domluvili, aby vznikla. Víme, proč vyhořel bolevecký rybník," vyjmenoval náměty některých pohádek Zajíček. Knížka je podle autorů věnována všem, kteří jsou v Plzni doma. Svoji roli v knize proto například hraje i pivovarské prostředí typické pro Plzeň.
"Je to knížka na ňuňání," zhodnotil hudebník a kreslíř Jan Vyčítal, který byl knize za sudičku. Pohádky prý moc nečte. Když přece jen po nějaké sáhne, tak jen tehdy, když ho upoutá výtvarná stránka knihy. "Jsem takový dojmolog. Mě musí upoutat nejdřív obrázky a přes ně se pak teprve dostanu k pohádkám," vysvětlil. Jinak si rád čte literaturu faktu, americké klasiky i současné české spisovatele. Vyčítal se sám v minulosti také chopil spisovatelského pera a napsal knížku Co mě nezabije, to mě přizabije. "V téhle době jsem dokončil druhý díl své knížky, který se jmenuje Co mě nezabije, to mě pošílí," dodal.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rána pro univerzitu. Státní zástupce obžaloval děkanku, měla vynášet informace o zakázkách
-
Dětský certifikát? Obávám se, že v chumlu politických zájmů spadne pod stůl, říká novinářka
-
‚I Číňané švejkují.‘ Přechodem na elektromobilitu Čína přechytračila Evropu, popisuje expert
-
Trump pozastavil většinu amerických cel na 90 dní. Naopak Číně zvedl zdanění na 125 procent