Plzeňské Dny vědy a techniky budou i propagovat studium technických oborů

9. září 2013

V Plzni dnes startují tradiční Dny vědy a techniky. Konají se už poosmé a stejně jako v minulých letech je pořádá Západočeská univerzita. Cílem je přiblížit vědu a techniku veřejnosti a zároveň tímto způsobem propagovat studium technických oborů, o které je dlouhodobě malý zájem.

Přímo na náměstí si pak lidé budou moci prohlédnout a porovnat historický a nejmodernější vůz městské dopravy.

Letošní Dny vědy a techniky s podtitulem Teorie velkého třesku chtějí dokázat, že věda je zajímavá a zábavná. Děti i dospělí se mohou těšit na celkem 55 expozic:

„Vnitřní expozice budou probíhat od pondělí do čtvrtka. Jak v univerzitním kampusu, tak v našich laboratořích, nebo výzkumném centru nových technologií. Na tyto expozice je třeba se registrovat. To najdou návštěvníci na našich stránkách, kde si vyberou termín, který jim vyhovuje,“ upřesňuje Martin Sivák z organizačního týmu.

V pátek a v sobotu se Dny vědy a techniky přesunou do centra města, čtyřicet expozic vyroste na náměstí Republiky, U Branky a u Západočeského muzea.

Děti se tak například budou moci na chvíli stát archeology, ti větší se pokusí naprogramovat vlastního robota a pro dospělé je např. připravena expozice Ekonomie hrou.

Další ročník Dnů vědy a techniky vítá primátor Plzně Martin Baxa z ODS:

„Plzeňané a zejména mladí lidé mají příležitost vidět, že věda a výzkum mohou být zajímavé. A že je to velká příležitost – nejen získat zajímavé pracovní místo, ale mít práci, která je dlouhodobě zajímavá, kreativní. A že spojení vědy, výzkumu a ekonomiky se objevuje jakási nová perspektiva.“

Pořádající Západočeská univerzita spolupracuje i s Plzeňskými městskými dopravními podniky. Ty spustí v sobotu mimořádný provoz tří linek, na kterých budou jezdit historické vozy.

Přímo na náměstí si pak lidé budou moci prohlédnout a porovnat historický a nejmodernější vůz městské dopravy.

autor: lum
Spustit audio