Poklad v nadmořské výšce 802 metrů. Archeologové našli na Šumavě keramiku z dob Keltů
Jeden jediný vývrat stromu nedaleko řeky Křemelné v blízkosti zaniklé obce Frauental odhalil poklad - na pět stovek zlomků keramiky z období asi 300 až 80 let před naším letopočtem.
Toto období je spojováno s lidmi, kteří od antických autorů obdrželi souhrnný název Keltové. Nález je unikátní a to především v tom, že úlomky byly nalezeny v nadmořské výšce 802 metrů a to je doposud nejvýše doložená lokalita mladšího pravěku na Šumavě.
Otázkou je, co se v této lokalitě odehrávalo. Podle archeologů bylo v části donesených nádob uskladněno hovězí maso nebo lůj a sloužily tak jako jakési pravěké konzervy.
Archeologové prováděli přírodovědecké analýzy a díky tomu mohli vyloučit, co se tu neodehrávalo. Nepodařilo se potvrdit zemědělské sídliště nebo sezónní pastevecké ležení, sezónní tábor lovců nebo sběračů, či prospektorské ležení. Podle archeologů toto místo naopak mohlo sloužit jako stanice na dálkové cestě. O tisíc let později tu totiž vznikla tzv. Vintířova stezka, která ale mohla pro tyto účely sloužit o dost dříve. Místo mohlo také sloužit jako zázemí pro – dnešními slovy řečeno, celníka, nebo výběrčího mýta, případně cestáře, který udržoval stezku průchozí. V neposlední řadě to mohlo být místo, které mohlo sloužit jako poustevna. Pokud pustíme fantazii na špacír mohlo to být místo, kde probíhaly tajné sněmy, konspirační schůzky, nebo nějaké okultistické dýchánky.
Krásně se nám v hlavách může rozvíjet celá řada příběhů z dob, kdy Šumava, vlastně tehdy pravděpodobně nazývána Silva Gabreta, byla minimálně osídlena, plná divoké zvěře, šelem, neprostupných pralesů… Tedy příběhů se tu mohlo odehrát skutečně mnoho, ale my se je asi už nikdy nedozvíme. Nebo možná, že někdy ano. Díky vědeckému pokroku totiž dokážeme i z malých střípků složit celou skládačku. Tak se nechme překvapit, zatím si můžeme pohrávat s vlastní fantazií.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.