Policie: O Velikonocích meziročně vyšší počet nehod, obětí i zraněných

23. duben 2019

O velikonočních svátcích policisté řešili 937 dopravních nehod. Zemřelo 6 lidí a dalších 282 utrpělo zranění. Ve srovnání s rokem 2018 se jedná o nárůst ve všech třech oblastech. O příčinách a dalších podrobnostech mluvil v Ranním interview ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Víc svátečních řidičů, cestování za příbuznými na delší vzdálenosti a taky alkohol za volantem. Velikonoční svátky patří k nejrizikovějšímu období roku. A policisté proto své hlídky na silnicích posílili.

Jen od pátku do neděle zaznamenali v Česku přes 700 dopravních nehod. A zemřelo při nich 6 lidí, tedy o tři víc než loni za celé svátky včetně velikonočního pondělí. Na detaily se v Ranním interview ptal Jiří Chum šéfa dopravní policie Tomáše Lercha.

Jaká jsou souhrnná čísla za celé období Velikonoc, včetně pondělka?

„Co se týká celkových předběžných čísel za období svátků, tak policisté šetřili 937 dopravních nehod, při kterých bohužel zemřelo 6 osob a 282 osob bylo zraněno. Nárůst jsme tak zaznamenali jak v počtu dopravních nehod, tak i u následků – to znamená usmrcených a zraněných lidí.“

Čtěte také

Vloni o Velikonocích zemřeli při dopravních nehodách tři lidé. Letos jsou ta čísla vyšší, šest lidí přišlo o život. Čím si to vysvětlujete?

„My jsme upozorňovali, že zejména Velikonoce, když jsou v druhé polovině dubna, kdy se dá očekávat lepší počasí, znamenají velké riziko vůči zranitelným účastníkům silničního provozu. To se také potvrdilo, protože z těch šesti usmrcených osob jsou tři motocyklisté a dva cyklisté.“

Ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch

Zjistili jste při kontrolách víc přestupků než v minulém roce?

„Výsledky kontrol ještě nemáme k dispozici. Nicméně očekáváme, že budou zhruba stejné jako v loňském roce, kdy jsme zjistili bezmála sedm tisíc přestupků. Ale zároveň také říkáme, že tato akce nebyla primárně cílena k tomu, abychom zjistili nějaké maximální množství přestupků, ale naopak, abychom působili preventivně a svou přítomností přispěli ke zklidnění provozu.“

Jak velký podíl měly na nehodách případy, kdy policisté zjistili alkohol v krvi?

„Nárůst jsme zaznamenali i v této kategorii, to znamená, narostl počet dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, a to na celkových 61. Uvidíme, jak se tato statistika upraví následně, protože jsou to předběžná čísla. Nicméně i tady máme narůst oproti roku 2018, a to zhruba o 12 případů.“

Čtěte také

Dá se s tím něco dělat? Každý rok upozorňujeme, že policisté budou v terénu, že budou kontrolovat. Je ještě něco ve vašich silách?

„Nezbývá než apelovat na bezpečnost. Protože to byly leckdy případy opravdu, kdy podcenili vlastní bezpečnost. Bylo to i u cyklistů zmíněných. Naopak bych chtěl možná pochválit řidiče osobních automobilů, že i přesto, že došlo k většímu počtu dopravních nehod, následky nebyly tak závažné jako v předchozích letech. Ale opravdu ta zásadní chyba, která se stává, vyplývá z nepozornosti, neohleduplnosti. To znamená, musíme začít sami u sebe. A myslím, že apel, který přináší policie právě prostřednictvím médií, přispívá k tomu, že dlouhodobě dochází k poklesu následků právě v tomto rizikovém období.“

Nehodovost o Velikonocích 2019

S jakými dalšími problémy se na silnicích v tomto období setkáváte?

„Přes již zmíněný alkohol či zvýšený pohyb zranitelných účastníků je to právě ta nepozornost za volantem, která bohužel dneska v České republice zabíjí. Jsou to i mobily. Jsou to situace, kdy řidič buď vykonává nějakou jinou činnost, to znamená, nevěnuje se plně řízení. Anebo je třeba ovlivněn únavou i z teplého, slunného počasí. A vlivem toho právě velmi často přejede do protisměru, anebo se dostane do situace, kdy jeho rychlost je v tu chvíli nepřiměřená a následně dochází ke krizové situaci, která končí dopravní nehodou.“

autoři: jch , sir
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.