Pondělní Noční Linka: Až já budu velká, bude ze mě...

1. srpen 2022

Jak se vyvíjely vaše touhy po povolání? Čím jste chtěli být jako malí, jako mladí, pro jaké povolání jste se nakonec rozhodli a vydržela vám ta jedna původní profese na celý život? 

Jednu obecnou otázku si někdy v životě kladl snad každý z nás: Čím se mám stát, co mám dělat? Jak najít vysněné povolání? Jak se dostat k tomu, co by mě naplňovalo, a ještě spíše jak vůbec zjistit, co by mě naplňovalo a jak to můžu v některé profesi realizovat? A v jaké profesi? Často si bohužel v sobě neseme starý, dnes už neplatný kariérní model, podle kterého máte ve čtrnácti letech vědět, co v životě dělat, příslušně si vybrat vhodnou střední či vysokou školu, specializovat se v daném oboru a ve dvaceti či pětadvaceti začít kariéru, ve které budete celý život.
To dnes není možné, protože takový model skončil s koncem 20. století. Dnes už si nevybíráme povolání z jakéhosi omezeného mentálního katalogu padesátky nebo stovky profesí, o kterých každé dítě ví, co dělají – může si na ně hrát, může už od dětství zažívat svou (ne)vhodnost pro ně, poradí mu rodiče, protože ti přesně vědí, co daná profese dělá… A tak si děti dříve hrály na doktory, učitele, jiní od puberty pracovali se dřevem, protože věděli, co dělá truhlář.
Dnes je situace diametrálně odlišná. Máme tisíce specializovaných profesí a často ani kolegové o patro výše nevědí, co přesně děláte vy. Jak se vyvíjely vaše touhy a sny po povolání od těch dětských o popelářích, princeznách a kosmonautech až po ty reálné?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.