Pondělní Noční linka: Těšíme se na jaro

21. březen 2022

Těšíte se každoročně na jaro? Co vše si plánujete? Co se u vás mění s nadcházejícím jarem? Chodíte například častěji do přírody na procházky? Plánujete s rodinou výlety? Pracujete na zahrádce? Jaké první kytičky vás vítají ve vaší zahrádce? Mění se u vás s jarním počasím i nálada? Máte více chuti do života?

Jarní rovnodennost letos nastala včera 20. března 2022 v 16:33 hodin. Jestli si ještě ze školy začátek jara spojujete s jednadvacátým, musíme vás zklamat - 21. březen bude totiž jako první jarní den za tolik let, že se toho většina z nás nedožije. Na 21. březen se vrátí jarní rovnodennost opravdu za hodně dlouho, bude to až v roce 2102. V tento den tak budou jaro vítat až další generace. Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat. To se děje až do letního slunovratu (letos nastane 21. června v 11:13 hodin), kdy bude den dvakrát tak delší než noc.  

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.