Praktičtí lékaři pro dospělé mohou zaregistrovat pacienty už od 14 let věku

19. červen 2024 20:15

Když někde skončí dětský lékař, mohou rodiče 14letých dětí najít pomoc u praktických lékařů pro dospělé. Ti totiž mohou zaregistrovat pojištěnce už od tohoto věku. Dělají to například někteří praktici ve Stříbře na Tachovsku.

Česko trápí nedostatek dětských lékařů. Těm stávajícím se blíží důchodový věk a často je nemá kdo nahradit. Varianta řešení situace, kterou nabízí i Všeobecná zdravotní pojišťovna, je zaregistrovat dítě u praktického lékaře pro dospělé. Ten ho totiž může přijmout už od věku 14 let.

Díky ochotě lékařů tuto možnost využívají třeba někteří rodiče ze Stříbra na Tachovsku. „Během posledního roku vyřizuji několik telefonátů týdně, při nichž rodiče zjišťují, zda by mohli děti registrovat do mé ordinace, protože pro ně nemají praktika. V regionu totiž aktuálně působí jen jedna pediatrička, která je extrémně přetížená,“ uvádí praktická lékařka pro dospělé Lenka Markupová, jež ordinuje ve Stříbře už 12 let. V současné době má přijato do péče zhruba 20 14letých pacientů a je ochotná registrovat další.

Nový trend potvrzuje i mluvčí VZP Viktorie Plívová. „Tato praxe je v posledních letech stále častější. Zejména v regionech, kde dojde k výpadku či omezení péče pediatrů, je tohle jedna z cest, jak zajistit registrujícího praktického lékaře pro děti a dospívající.“

Všeobecný praktický lékař může zaregistrovat pojištěnce už v měsíci, kdy dosáhl věku 14 let. Není to ale jeho povinnost.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio