Přibývá srážek vozidel se zvěří, řešením může být dopravní značka i oplocení

18. listopad 2024 14:00

Už jste s autem museli uhýbat srnce nebo divokému praseti? Podobných střetů v Plzeňském kraji přibývá. Podle Centra dopravního výzkumu a policejních statistik patří k nejnebezpečnějším místům regionu okolí Letkova u Plzně.

Tři kraje v Česku během letošního jara a léta zaznamenaly více než 1 000 střetů se zvěří. Kromě Středočeského se jedná o Jihočeský a o kraj Vysočina. V Plzeňském kraji se střet stane v průměru každých deset kilometrů, jak vyplývá z Centra dopravního výzkumu. Zjistíme z něj i to, že takových nehod přibývá. Zatímco loni jich bylo od dubna do září zhruba 300, letos bylo zaznamenáno téměř 500 střetů aut se zvěří. K aktuálně nejnebezpečnějším úsekům v regionu patří silnice nedaleko Letkova u Plzně.

Myslivec Jiří Šmolík ukazuje u Letkova místa velkého výskytu zvěře

Dle myslivce Jiřího Šmolíka je srážka častější v období říje. Co se týče druhů zvířat, nejvíce přijde k úhoně srnčí zvěř, na druhém místě je kančí a výjimečně se může jednat o muflona. Příčinou je prý množství zvěře, ale také zvyšující se počet aut a rychlá jízda řidičů.

Řešením situace může být oplocení silnic používané například u dálnic. Tím správným směrem zvěř navádějí i pachové ohradníky. Další variantou je umístění dopravní značky „Zvěř“. Pokud si například obec takovou značku přeje mít na svém území, musí dát nejprve podnět. K němu se pak vyjádří majitel komunikace a policie, která prověří, zda je na daném úseku opravdu zvýšený počet sražených zvířat.

Jak uvádí dopravní policejní inženýr Martin Cibulka, ochrana zvěře může být už součástí projektové dokumentace při výstavbě nových silnic. Díky tomu pak lze realizovat například biokoridory.

autoři: Jan Markup , abk
Spustit audio

Nejnovější zprávy